Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriye'de cezaevine konulan Türk'ün ailesi dağıldı

Giriş Tarihi: 31.7.2013 11:53 Güncelleme Tarihi: 31.7.2013 12:24

Suriye'deki akrabalarını ziyaret etmek ve çocuklarına bayramlık almak için yaklaşık 21 ay önce Reyhanlı ilçesinden Halep'e giden ve burada eylemci olduğu iddiasıyla tutuklanarak ceza evine konulan 11 çocuklu Murat Nadir Sıhhat'ten (46) haber alınamıyor.

Oğlunun döneceği günü umutla bekleyen Bedriye Sıhhat (76), Murat Nadir Sıhhat'in 2011 yılında Kurban Bayramı öncesinde Suriye'ye gettiğini söyledi.

Sürekli Suriye'ye gidip gelen ve ticaretle uğraşan oğlunun son yolculuğunun ardından dönmediğini ifade eden anne Sıhhat, "Murat'ımın Halep yolu üzerinde Esed güçleri tarafından eylemci olduğu iddiasıyla yakalandığını ve ceza evine konulduğunu öğrendik. Oğlum Halep'teki Müslümiye Cezaevi'nden ilk zamanlarda bizleri arayarak durumu hakkında bilgi verdi. Bu görüşmelerimizden sesi kötü gelse de hep bizleri üzmemek için iyi olduğunu aktardı. Ancak son 6 aydır oğlumdan haber alamıyoruz. Murat'ın bulunduğu cezaevinin 6 ay önce bombalandığını ve burada kalan 50 kişinin öldüğünü öğrendik. Çocuğumun yaşadığı umuduyla döneceği günü dört gözle bekliyorum" diye konuştu.

Oğlunun 11 çocuğu olduğunu ve babalarının Suriye'den bir daha dönmemesinin ardından sıkıntı yaşadıklarını vurgulayan Sıhhat, torunlarını istemese de maddi durumu iyi olmadığı için başka akrabalarının yanına verdiklerini söyledi.

Bir ailenin Suriye'deki iç savaş nedeniyle dağıldığını belirten Sıhhat, yetkililerden oğlunun bulunması için destek istedi.

Murat Nadir Sıhhat'in kızı Nadire Sıhhat de, kardeşlerinin her birinin bir yerde olduğunu ve bir an önce babasının sağlıklı bir şekilde dönmesini umut ettiklerini söyledi.

Halep'e giden babasından haber alamadıklarını ve bazı kişilerin kendilerini arayarak babasının öldüğünü söylediklerini vurgulayan Sıhhat, "Babamız olmadığı için 11 kardeş ile çok mağduruz. Buradan büyüklerimize sesleniyoruz, babamı ölü veya diri istiyoruz. Kardeşlerimle farklı yerlere dağıldık, her günümüz üzüntü, her anımız acı ile geçiyor. Önümüzde yine bir bayram var.Biz bu bayrama da babamız olmadan girmek istemiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye'de cezaevine konulan Türk'ün ailesi dağıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN