Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu kez birbirleriyle mahkemelik oldular

Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe'nin oğulları, CHP ve İş Bankası'na miras davası açmıştı. Doğançay kardeşler birbirleriyle de davalık oldu

Giriş Tarihi: 1.8.2013
Sakarya'da geçen yıl trafik kazasında ölen, Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe'nin iki oğlu, kazaya yol açan şoför ve şirketi aleyhine 600 bin liralık tazminat davası açmış, daha sonra CHP ile İş Bankası aleyhine ikinci bir dava açarak, annelerinin mirastan doğan alacak tazminat miktarının tespitini istemişti. CHP'nin avukatları ise iki kardeşin 1 milyar 778 milyon lira istediklerini, vasiyetin açılmasının üstünden 75 yıl geçtikten sonra açılan davanın zaman aşımından reddedilmesini talep etmişti. Geçtiğimiz günlerde ağabey Ahmet Kemal Doğançay, ABD'de yaşayan kardeşi Ali Kemal Doğançay'a, İstanbul Şişli'deki iki taşınmazı danışıklı (muvazaalı) olarak üstüne geçirdiği iddiasıyla dava açtı. Dairelerden pay isteyen ağabey, kardeşinin adına kayıtlı iki taşınmazın satışının engellenmesi için tapu kayıtlarına tedbir konulmasını ve bu kayıtların iptalini talep etti.

ANNE VE BABA VEKALET VERDİ
İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi'ne avukatı aracılığıyla daha sonra miktarı artırılmak üzere şimdilik 10 bin liralık dava açan Ahmet Kemal Doğançay'ın dava dilekçesindeki iddialara göre, Sıracevizler Caddesi'ndeki 43 numaralı daire Ahmet Kemal Doğançay adına kayıtlıyken 1984'te baba Fethi Doğançay adına çıkarılan vekaletle Nihat Ergör'e satıldı. Bu daire 1997'de Ergör'den anlaşmalı olarak Ali Kemal Doğançay adına satış yoluyla bin lira karşılığında tescil edildi. İddiaya göre bu tescil işlemi muvazaalıydı. Çünkü Ali Kemal Doğançay bu gayrimenkulü, Ülkü Adatepe'nin verdiği vekâletle almıştı. Ayrıca davacı Ahmet Kemal Doğançay'ın 1980'li yıllarda hem Türkiye'de hem ABD'de ciddi ticaret hacmi bulunan bir şirketin ortağı olduğu, bu taşınmazları satmaya ihtiyacı olmadığı belirtildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu kez birbirleriyle mahkemelik oldular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN