Devlet hasadı

Giriş Tarihi: 1.8.2013

Yaş kenevir ekim merkezine dönüşen Diyarbakır Lice'de 56 köy, 114 mezrayı İnsansız Hava Araçları (İHA) ile tek tek inceleyen polis ve MİT, 2.5 milyar liralık zehir kazancının önüne geçti

Diyarbakır'ın Lice ilçesindeki seri uyuşturucu baskınlarının detaylarına SABAH ulaştı: Polis, jandarma ve MİT birlikte hareket edip İHA'larla Lice'nin uyuşturucu haritası çıkardı. 56 köyün 42'sinde ekim yapıldığı belirlenince, ağustostaki hasattan önce baskın düzenlenerek 2.5 milyar liralık zehir kazancının önüne geçilmiş oldu.

TARİHİN EN BÜYÜK DARBESİ
Türkiye'de bir dönem eroin üretiminin adresi olan ancak son yıllarda kenevir ekiminin merkezine dönüşen Diyarbakır'ın Lice ilçesinde, ağustos ayının ortalarında başlayacak 'hasat' dönemi öncesi zehir tacirlerine tarihin en büyük darbesi vuruldu. Operasyonların perde arkasında, aylarca süren polis, asker ve MİT ortaklığının yattığı ortaya çıktı. Alınan bilgiye göre, terör örgütünün de en önemli gelirlerinden biri olan uyuşturucuya savaş açan Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü ile Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Bölge Başkanlığı, yaş kenevir ekim merkezi Lice ilçesine bağlı 56 köy 114 mezrayı mercek altına aldı. Terörle mücadelede istihbarat amaçlı kullanılan İnsansız Hava Araçları (İHA), aylarca takip yaptı. İlçeye bağlı 56 köyün 42'sinde, 1 ila 80 dönüm arasında kenevir ekildiği belirlenerek, bölgenin uyuşturucu haritası çıkarıldı. Köy ve mezralardaki haritalarla birlikte operasyon planları hazırlandı. İHA'lardan alınan görüntüler 'Narko-Terör' kapsamında soruşturma yürüten Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na iletildi. Cumhuriyet Savcısı'nın talimatı ile operasyon için düğmeye basıldı. Sınır dışına çekilmeye aşamasında olan PKK'lıların uyuşturucunun ekili olduğu alanları terk etmesi, çatışma riskini azalttı. Son iki ayda, yüzlerce asker, polis ve MİT mensubunun birlikte katıldığı 7 büyük operasyon düzenlendi. Operasyonlarda 45 milyon kök yaş kenevir bitkisi ele geçirildi. Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) rakamlarına göre ele geçirilen toplam uyuşturucunun piyasa değerinin 2 milyar 250 milyon lira olduğu belirtildi.

'LİCE KENE VİRİ ' MARKA OLDU

Anavatanı Hindistan olduğu için 'hint keneviri' olarak ifade edilen, esrar bitkisinin Türkiye'de 'Lice keneviri' olarak adlandırılmaya başlandığı belirtildi. Türkiye'de ekim yapılan kenevirin yüzde 70'inin Lice merkezli olmak üzere Diyarbakır'da ekilerek hasat edildiği kaydedildi. Yakalanan uyuşturucular askerler tarafından sökülüp, biçilerek yakılmak yoluyla imha edildi. A. Operasyonlarda 34 kişi hakkında da yasal işlem yapıldı. Öte yandan Diyarbakır'ın Hazro ilçesinde 100 askeri personel ile 60 köy korucusunun katıldığı operasyonda 180 bin kök hint keneviri ele geçirildiği bildirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devlet hasadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN