Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalbi sırtında mısır topluyor

Giriş Tarihi: 1.8.2013

Türkiye'nin ilk total yapay kalpli kadını Hülya Usta yazı Amasya'daki köyünde geçiriyor. Genç kadın, kalp çantasıyla tarlada çalışıyor

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Merkezi'nde 8 ay önce gerçekleştirilen ameliyatla, Türkiye'nin ilk kadın total yapay kalp hastası olan Hülya Usta (36) yapay kalbiyle döndüğü Amasya'nın Suluova ilçesine bağlı Aydınlık köyünde hasret gideriyor. Yapay kalbi sırtında tarlaya giden genç kadın, tırpanla ot biçip, eşiyle birlikte mısır topluyor. Köyüne döner dönmez kendisini bağ-bahçe işlerinde bulduğunu ifade eden Hülya Usta, "Ankara'da hastanede 8 ay kaldım. Orada bana mükemmel baktılar. Fakat, insan toprağını özlüyor. Buraya gelir gelmez, tarlaya koştum. Kendimi çok yormadan yavaş yavaş iş yapabiliyorum. Bunu yapmak bana zevk veriyor. Özellikle tarlada uğraş bambaşka bir duygu. Otları biçiyorum, mısır topluyorum. Tarlayı sürüyorum" dedi. Her yere eşi İbrahim Usta ve yapay kalbiyle birlikte giden Usta, "Köyde eşimle birlikte geziyoruz. Ankara'daki tedavim boyunca hep bunu hayal ettim. Eşim, bir şey olur endişesiyle içinde kalp olan sırt çantamı kucağına alıyor. İnşallah kalp nakli olurum ve daha sağlıklı bir hayata kavuşurum" diye konuştu.

BOMBA ZANNET İLER

Genç kadın bir yandan bahçe işleriyle uğraşırken, bir yandan da 5 yaşında geçirdiği hastalık sonucu, boynundan aşağısı tutmayan 10 yaşındaki oğlu Onur'la ilgileniyor. Diğer 2 çocuğu il dışında olan Hülya Usta'nın yeğenleri ise sık sık onun yanına gidip, kalbinin sesini dinliyor. Yapay kalbiyle yaşadığı sıkıntıları da anlatan Hülya Usta, "İnsanlar buna alışamadılar. Bir gün eşimle Amasya'da bir lokantaya girdik. Sırt çantamın içinden gelen sesi bomba zannedenler oldu, "bomba var" diye bağırarak kaçıştılar" diye konuştu.

'DURMAZ' ARAMIZDA
Eşine kavuşmanın mutluluğunu yaşayan İbrahim Usta ise, 'Durmaz' adını verdikleri yapay kalbin geceleri çok ses çıkardığını belirterek, "Durmaz, duracak diye çok korkuyorum. Her gece başında bekliyorum. Yatarken eşimin kalbini aramıza alıp yatıyoruz. Ama gece çok ses çıkartıyor, bizi hiç uyutmuyor. Eşimin mutlaka nakil olması gerekiyor. Bunun için bir umutla bekliyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalbi sırtında mısır topluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN