"Ramazanda kan ihtiyacı artıyor"

Giriş Tarihi: 1.8.2013 11:42

Ramazan ayının gelmesiyle kan bağışı sayısı yıl ortalamalarına göre yaklaşık yüzde 30 azaldı.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, her yıl yaz mevsiminde ve ramazan aylarında kan bağışı sayılarında düşüş yaşandığını söyledi.

Bu nedenle çalışma saatlerinin ülke genelinde ramazan ayına özel düzenlendiğini ve kan bağışçılarına ulaşılmaya çalışıldığını belirten Akar, "Her ne kadar düşüş söz konusuysa da son yıllarda ramazanda alınan kan oranları, vatandaşlarımızın duyarlılığı ve bilinçlendirilmesiyle yükselmektedir. İçinde bulunduğumuz dönemde de geçen yıl ramazan ayına oranla artış görülmektedir. Unutulmamalıdır ki ramazanda kan ihtiyacı azalmamakta, aksine artmaktadır. Bu nedenle vatandaşlarımızı ramazanda da kan bağışına davet ediyoruz" diye konuştu.

Türk Kızılayının 2013 itibarıyla ihtiyaç duyulan kan bağışlarının yüzde 82'sini karşılayabildiğini ifade eden Akar, şunları söyledi:

"Oruç tutan vatandaşlardan gündüz vakti kan bağışı kabul edilmez. Ancak bunun nedeni, bağışçının sağlığını tehlikeye atmamaktır. Kan bağışçısının kanun ve rehberlerde belirtildiği şekilde, yorgun, aç ve uykusuz olmaması gerekmektedir. Oruç tutan vatandaşlarımızdan iftar sonrasında kan bağışı kabul edilebilir."

Kan stoğunda düşüş

Akar, ramazanın gelmesiyle kan bağışçısı sayısının yıl ortalamalarına göre yaklaşık yüzde 30 azalış gösterdiğini bildirdi.

Günlük ortalama 6 bin ünite kan bağışı alınması gerekirken, bu sayının ramazanda 3 bin olarak gerçekleştiğini vurgulayan Akar, ramazanda hastanelerden gelen kan talebi karşılanma oranının da yüzde 70'lere gerilediğini söyledi.

Akar, haziran sonunda 45 bin ünite olan ülke kan stoğunun da 30 bine gerilediğine dikkati çekerek, negatif gruplarda yaşanan kan sıkıntısının diğer tüm aylarda olduğu gibi ramazanda da sürdüğünü sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Ramazanda kan ihtiyacı artıyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN