Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Harçlıklarını sokaktan çıkarıyorlar

Manisa'da, yaşları 10 ila 16 arasında değişen çocuklar sahur vakti sokak sokak gezerek hem simit satıyor hem de bayram harçlıklarını çıkarıyorlar.

Giriş Tarihi: 2.8.2013 14:18
Küçük çocuklar sahur vaktine yakın saatlerde fırınlardan aldıkları simitleri kartondan yapılmış meyve kutularına koyuyor. Kutuların simitle dolmasıyla birlikte çocuklar bağırarak sahura kadar kutuları boşaltmaya çalışıyor. Simitçi çocukların bağırışlarına uyanan vatandaşlar balkonlardan salladıkları sepetlerle çocuklardan simit alıyor. Sahurdan önce bütün simitlerini satan çocuklar tekrar fırına dönerek ellerindeki kutuları simitle dolduruyor. Çocuklar gece en az üç kere fırına dönerek satılmak üzere simit alıyor.

AİLELER UYARILDI
Manisa'da, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından gece yarısı sahur simit satan 47 çocuğun ailesine rehberlik hizmeti verildi.
Manisa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan, Manisa'da yıllardır böyle bir gelenek olduğunu belirterek, "Gece saatlerinde yaşları 10 ila 16 arasında değişen çocuklar dışarı çıkarak sokaklarda simit satıyor. Tabi bu belli riskleri de beraberinde getiriyor. Hem yanlarında para taşımaları hem de art niyetli, çocukların gücünün yetmeyeceği insanların onları istismar etme, zarar verme riski var. Bu anlamda tedbir almak gerekiyor. Bizim mesai mefhumu gözetmeksizin ekip çalışmalarımız var. Öğretmenlerden ve sosyal hizmet uzmanlarından oluşan mobil ekiplerimiz bu çocukların ailelerine rehberlik yapıyorlar" dedi.

Simit satan çocuklarla ilgili yorumda bulunan bazı hukukçular, simit satan çocukların sattıkları simitleri fırıncılardan belli bir ücret karşılığı aldığını ve üstüne k'r marjı koyarak sattığı için "çalıştırılma" unsuru bulunmadığını söyledi. Ancak, durumun uygun olmadığını belirten hukukçular mevzuatın iyi bir şekilde incelenmesi gerektiğini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Harçlıklarını sokaktan çıkarıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN