Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk Edebiyatı'nın büyük kaybı

Şiirin yanı sıra deneme, hikaye, tiyatro ve roman dalında birçok eseri Türk Edebiyatı'na kazandıran Mustafa Miyasoğlu hayata gözlerini yumdu

Giriş Tarihi: 2.8.2013
Yazar, şair ve edebiyatçı Mustafa Miyasoğlu, tedavi gördüğü hastanede dün vefat etti. Mustafa Miyasoğlu'nun oğlu Mehmet Miyasoğlu, babasının beynindeki tümör rahatsızlığına bağlı olarak 2 aydır tedavi gördüğü Bağcılar Medipol Hastanesi'nde hayata gözlerini yumduğunu söyledi. Miyasoğlu, babasının cenazesinin, bugün Fatih Camisi'nde öğle vakti kılınacak namazın ardından Eyüp Mezarlığı'nda toprağa verileceğini bildirdi.

ERDOĞAN'DAN BAŞSAĞLIĞI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yazarın oğlunu telefonla arayarak taziyelerini iletirken Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek de edebiyatçının vefatı üzerine birer mesaj yayımladı. Kayseri'de 1946 yılında doğan Mustafa Miyasoğlu, ilk ve orta öğrenimini bu şehirde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nden mezun oldu. Liselerde 10 yıl öğretmenlik, üniversitede de 12 yıl okutmanlık yapan Miyasoğlu, 1988-1992 arasında Pakistan'ın İslamabad şehrindeki yabancı diller enstitüsünde yardımcı profesör ünvanıyla görevlendirildi. Şiirin yanında deneme, hikaye, tiyatro ve roman türlerinde eser veren Miyasoğlu, pek çok dergi ve gazetede kültür sanat yazıları yayınladı, şiir ve romanlarıyla ödüller kazandı. Milli Kültür Vakfı özel armağanını kazanan "Hicret Destanı" adlı şiiri Arapça'ya çevrilen Miyasoğlu'nun başka şiir ve hikayelerinin İngilizce, Arapça ve Urduca çevirileri yurtdışında yayınlandı. Suffe Yayınları'nı kurarak Suffe Kültür Yıllığı'nı yayınlamaya başlayan Miyasoğlu'nun eserleri üzerine Samsun, Ankara ve Kahire üniversitelerinde tezler hazırlandı.

DÖRT ROMAN YAZDI
Mustafa Miyasoğlu'nun şiir alanında Rüya Çağrısı, Devran, Hicret Destanı, Şiirler ve Bir Gülü Andıkça, hikaye tarzında Geçmiş Zaman Aynası, roman türünde Kaybolmuş Günler, Dönemeç, Güzel Ölüm, Bir Aşk Serüveni, biyografi alanında Necip Fazıl Kısakürek, Asaf Halet Çelebi, Ziya Osman Saba, Haldun Taner isimli eserleri bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk Edebiyatı'nın büyük kaybı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN