Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hatay'da esrarengiz çifte patlama

Hatay'ın Dörtyol ilçesinde sabah erken saatlerde peş peşe meydana gelen iki şiddetli patlama büyük panik yarattı.

Giriş Tarihi: 3.8.2013 10:05 Güncelleme Tarihi: 3.8.2013 14:24
Hatay'ın Dörtyol ilçesinde sabah saat 07.31 sularında patlama oldu. İlçedeki ilk patlamadan 2 dakika sonra şiddetli bir patlama daha oldu. O sırada evlerinde olan vatandaşlar panikle sokağa kaçtı. İlçede korku ve endişeye neden olan patlama, Erzin ve İskenderun'da da hissedildi.

Patlamanın hemen öncesinde gökyüzünde iki uçak gören ve patlamanın bu uçuklar geçtikten hemen sonra yaşandığı bilgisini polise veren balıkçılar patlamanın çok şiddetli olduğuna dikkat çektiler. Amanos dağlarında bulunan ve zaman zaman dinamitle patlatma yapan taş ocaklarında yeni bir patlatma yapılmış olması değerlendirilirken jandarmanın emniyete verdiği bilgilendirmede güçlü uçakların geçişleri sırasında bu tür seslerin çıkabileceği vurgusu yapıldı.

PATLAMANIN NEDENİ ORTAYA ÇIKTI

Hatay'ın Dörtyol ilçesinde sabah saat 07.31 sularında meydan gelen iki patlama, bölgede büyük paniğe yol açtı. Çevre il ve ilçelerde de hissedilen patlamanın, iki F-16 savaş uçağının alçak uçuşu sırasında ses duvarını aşması sonucu yaşandığı öğrenildi.

Dörtyol güne patlama sesiyle uyandı. Sabah saatlerinde yaşanan patlama Erzin, İskenderun ve Payas'ta şiddetli şekilde hissedildi. O sırada evlerinde bulunan vatandaşlar panik halinde sokağa çıktı. Görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre, patlama iki F-16 savaş uçağının uçuşunun hemen ardından meydana geldi. Gökyüzünde F-16 gördüklerini belirten vatandaşlar, can havliyle sokağa kaçtıklarını ve polise haber verdiklerini anlattı.

Olayın ardından sosyal medyaya yayılan Suriye'den füze atıldığı iddialarını Erzin Kaymakamı İskender Yönden yalanlamıştı. Olayın füze veya bomba kaynaklı olmadığını açıklayan Yönden, patlamalarda ölü ve yaralı olmadığını, olayın detaylıca araştırıldığını belirtmişti.

GÜVENLİK UÇUŞU SIRASINDA SES DUVARINI AŞTILAR

İlk başta terör saldırısı gibi algılanan patlamanın sınırda güvenlik uçuşu yapan F-16 jetlerinden kaynaklandığı ortaya çıktı. 2 dakika arayla gerçekleşen patlamalar uçakların ses duvarını aşması sonucu yaşandı. Benzer bir olay daha önce Bursa ve Sakarya'da meydana gelmişti. Sakarya'daki olayın askeri jetlerin tatbikat sırasında ses duvarını aşmasıyla gerçekleştiği açıklanmıştı.

HALK ARASINDA 'SONİK' PATLAMA OLARAK BİLİNİYOR

Ses duvarının aşılmasıyla duyulan ses, halk arasında 'Sonik' patlama olarak adlandırılıyor. Gökyüzündeki cisim hareket halindeyken, kendisinin önünde ve arkasında basınç halkaları oluşuyor. Ortaya çıkan dalgalar, ses hızında hareket ediyor. Şok dalgası olarak tabir edilen dalga, uçağın burun kısmından başlayarak kuyruk kısmına kadar ilerliyor. Uçağın arka kısmında koniyi andıran bir şekil oluşuyor. Uçağın burun kısmında artan basınç, kuyruk kısmında düşmeye devam ediyor. Uçağın ses hızını geçtiği anda basıncın normale döndüğünü ifade eden uzmanlar, sonuç olarak 'boom carpet' diye adlandırılan patlamaların yaşandığını kaydediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hatay'da esrarengiz çifte patlama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN