Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Sabunluk' sözüne mobbing tazminatı

Giriş Tarihi: 3.8.2013

İlaç firmasındaki müdürünün kendisine "Sabunluklar" diye hitap ederek mobbing uyguladığını iddia eden bir çalışan açtığı davayla bin lira maddi tazminat kazandı

İzmir'de 2004'de bir ilaç pazarlama şirketinde işe başlayan Selahattin Kanlıoğlu, 2010'da performans düşüklüğü gerekçe gösterilerek işten çıkarıldı. Avukatı Pelin Çolağ aracılığıyla İzmir İş Mahkemesi'ne başvuran Kanlıoğlu, işten çıkartılmasının asıl nedeninin mobbinge karşı direnip, istifa etmemesi olduğunu öne sürdü. Kanlıoğlu'nu haklı bulan mahkeme işe iadesine karar verdi.

'KİBRİT ÇÖPÜ GİBİ VASATSINIZ'
Ancak firma 4 aylık maaş ödemeyi tercih ederek iş başı yaptırmadı. Bunun üzerine ikinci bir dava açan Kanlıoğlu, şirkette 5.5 yıldır çalıştığını her dönemde üstün başarılı satış grafikleri yakaladığı için her dönemde prim kazandığını iddia etti. Ancak bu performansının düşürülmesi için özellikle mobbing uygulandığını öne süren Kanlıoğlu, buna bağlı olarak düşen performansı neden gösterip haksız yere işini son verildiğini anlattı. Şirketin İzmir Bölge Müdürü Avni Özyüzgen'in çalıanlara "Huzur evi sakinleri", "Sabunluklar", "Kibrit çöpü gibi vasatsınız" şeklinde sözlerle hitap edip, çalışmaları beğenmediklerini, onları vasat çalışan olarak suçlandığını öne süren Kanlıoğlu, sistematik olarak devam eden mobbinglerle satış yapacağı alanlar yerine satış yapamayacağı alanlara yönlendirerek performansının düşürüldüğünü iddia etti. İşten ayrıldıktan sonra psikolojik destek alarak kendine gelebildiğini anlatan Kanlıoğlu, firma ve kendisine mobbing uyguladığını iddia ettiği bölge müdüründen 5 bin lira manevi tazminat talep etti. Firma avukatları ise iddiaların hiç birinin mobbing kapsamına girmediğini iddia ederek davanın reddini istedi. Davayı sonuçlandıran hakim ise Kanlıoğlu'nun işyerinde mobbinge uğradığını ve manevi anlamda zarar gördüğüne karar vererek, firma ve bölge müdürünün bin TL manevi tazminat ödemesine karar verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sabunluk' sözüne mobbing tazminatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN