Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yargıtay'dan şefkat tazminatına engel

Damla, evlatlık olduğunu öğrendikten 2 yıl sonra öz ailesine açtığı 20 bin liralık tazminat davasını kazandı. Yargıtay "İlk yıl dava açmalıydı" diyerek kararı bozdu

Giriş Tarihi: 5.8.2013
İstanbul'da yaşayan Damla Demirçelik'in, 'yeterli sevgi ve şefkat göremediği' gerekçesiyle biyolojik annesi ve babasından kazandığı 20 bin liralık tazminat davasını Yargıtay bozdu. İlginç dava şöyle gelişti: Damla Demirçelik, biyolojik annesi Mine K. ve babası Levent B.'nin 24 yıl önce şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanmasının ardından henüz 11 aylıkken, Bandırma Sosyal Hizmetler Kurumu'na gönderildi. Demirçelik 3 yaşına geldiğinde Feride ve Mehmet Demirçelik çiftine evlatlık olarak verildi. 18 yaşına geldiğinde tartıştığı bir arkadaşının "Sen evlatlıksın" demesi üzerine büyük bir şok geçiren Demirçelik, biyolojik anne ve babasına karşı kendisini yıllarca, 'Sevgi ve şefkatten mahrum bıraktıkları' gerekçesiyle İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açtı. İki yıl süren dava sonunda mahkeme, davayı kısmen kabul etti. Demirçelik'i haklı bulan mahkeme, biyolojik anne ve babanın 20 bin lira tazminat ödemesine hükmetti. Kızının velayetinin annesine verildiğini ve daha sonra annenin kızını çocuk esirgeme kurumuna verdiğini belirten baba Levent B., kızının kişilik haklarını ihlal etmediğini öne sürerek mahkemenin kararına itiraz etti.

'ZAMAN AŞIMINA UĞRADI'
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi ise itirazı yerinde bularak, yerel mahkemenin verdiği kararı bozdu. Yargıtay'ın bozma ilamında, "Bir davanın, zararın ve failinin öğrenilmesinden itibaren bir yıl içinde açılması gerekir. Davacı, gerçeği 4 Eylül 2006'da öğrenmiş, bu davayı ise 3 Haziran 2008'de açmıştır. Dava sürecine bakıldığında zaman aşımı süreci dolmuş bulunmaktadır. Davalı Levent B. yönünden davanın reddine karar verilmesi gerekirken, 20 bin lira tazminata hükmolunması doğru görülmemiştir. Bu nedenle kararın bozulması gerekmiştir" denildi. Davacı Damla Demirçelik, Yargıtay'ın bozma kararını bir kez daha gözden geçirmesini isteyerek, karar düzeltme talebinde bulundu. Ancak Yargıtay, davacı kızın itirazını da reddetti. Dava dosyası, sil baştan yeniden görülmeye başlandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yargıtay'dan şefkat tazminatına engel
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN