Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mobilyaya karşılık tarlasını kaptırdı

Sakarya'da, koltuk ve yatak odası takımı karşılığında 3 bin 500 liralık senet imzalayan çiftçi hakkında, borcunu ödemediği gerekçesiyle icra takibi başlatıldı. 100 bin liralık fındık tarlası elinden alınan çiftçi, satışın iptali için dava açtı

Giriş Tarihi: 6.8.2013
Sakarya Kocaali'de çiftçilik yapan Orhan Dinek aldığı 3 bin 500 lira değerindeki bir koltuk ve yatak odası takımı yüzünden 100 bin lira değerindeki fındık tarlasını kaybetti. İlginç olay, Sakarya Kocaali'nin Şerbetpınarı Köyü'nde yaşandı. Orhan Dinek, Kocaali Merkez'de bulunan mobilyacı Mustafa Güneş'e ait mağazadan bir koltuk ile yatak odası takımı aldı. Mağazacı ile 3 bin 500 lira senet yaptı. Fakat mobilyalar tam anlamıyla teslim edilmeyince ödemenin bir bölümünü de gerçekleştirmedi. Bunun üzerine Mustafa Güneş, senedi mal aldığı toptancı Ramazan Yılmaz'a verdi. Yılmaz da Orhan Dinek'e icra takibi başlattı. Yapılan icra takibi sonucu Dinek'in Şerbetpınarı Köyü Maden Mevkisindeki 8 dönümlük fındık bahçesi icra yoluyla satıldı. Üstelik satış işlemi Kocaali'nde değil İstanbul Küçükçekmece'de gerçekleştirildi.

'İNEĞİMİZİ BİLE ALDILAR '
Piyasa değeri 100 bin lira olduğu iddia edilen fındıklık icradan 20 bin liraya satıldı. Üstelik alıcı Ramazan Yılmaz'ın kendisi oldu. Fındık bahçesini alan Ramazan Yılmaz bahçeyi Orhan Dinek'in akrabası olan Ahmet Çırak'a 20 bin TL karşılığında sattı. Çırak, söz konusu fındık bahçesinin yanı başındaki fındık bahçesinin de sahibi. İcra takibinin başlatıldığından haberi olmadığını söyleyen SABAH'a konuşan Orhan Dinek, olayı şöyle anlattı: "Fındık bahçem hukuka uygun olmayan şekilde 20 bin TL değerinde Ramazan Yılmaz'a satılmış. Senetlere karşı paramızın yanı sıra ineğimizi bile aldılar." Dinek ailesinin suçladığı mobilyacı Mustafa Güneş ise, "Orhan ile 4 bin 500 TL'lik senet yapmıştık. Bin TL'sini ödedi. Eski senedi kendisine iade edip 3 bin 500 TL'lik yeni senet yaptık. İşlerimin bozulması nedeniyle bu senedi borcumdan dolayı Ramazan Yılmaz'a verdim. Orhan Dinek'in bahsettiği olaylar asılsızdır" dedi.

'HUKUKA AYKIRI DURUM YOK'
Fındık bahçesini icra yoluyla 20 bin TL'ye alan Ramazan Yılmaz ise, "Kendisiyle telefonda çok kez görüştüm, uzlaşmak istedim. Ancak kendisi uzlaşmaya yanaşmadı. Her şey hukuk çerçevesi içinde gerçekleşmiştir" şeklinde konuştu.

SATIŞLA ŞOKA GİRDİ
Dinek, mahkemenin yolsuz tescil nedeniyle satışı iptal etmesini ve gayrimenkulün yeniden adına tescil edilmesini istedi.

SERKAN BAYRAKTAR
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mobilyaya karşılık tarlasını kaptırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN