Tarsus’ta taşın üzerinde balık fosili

Mersin’in Tarsus İlçesinde, deniz seviyesinden 800 metre yüksekteki bir dağ köyünde yaşayan Mahmut Petek isimli vatandaş balık fosili buldu.

Giriş Tarihi: 6.8.2013 12:10 Güncelleme Tarihi: 6.8.2013 14:05

Alınan bilgiye göre, Belen köyünde oturan Mahmut Petek, 2 ay önce iş yerinden çıkışta motosikleti ile evine giderken yol kenarında durup, dinlenmek istedi. Bu sırada motosikleti kaymasın diye şarampolden bir taş alıp, motosikletin lastiğinin önüne koyduğu sırada, taşın üzerindeki balığa benzer şekil dikkatini çekti. Taşı inceleyen Mahmut Petek, taşın üzerindeki balık fosilini gördü. Taşı evine götüren Mahmut Petek, gazeteciler ile irtibata geçerek, bulduğu fosilin araştırılmasını istedi.

İŞTE O FOSİL...Köylerinin deniz seviyesinden 800 metre yüksekte olduğunu ve bir dağ köyü olduğunu dile getiren Mahmut Petek, şaşkınlığını gizleyemedi.

İnternetten fosillerin tarihini araştırdığını da anlatan üç çocuk babası Mahmut Petek, fosillerinin tarihinin milyonlarca yıl ötesine dayandığını dile getirdi.

Bu yüzden bulduğu fosilinin araştırılmasını isteyen Mahmut Petek, "Bu işle ilgilenen jeoloji mühendislerine, Üniversitelere sesleniyorum. Bu fosilin 50-100 bin lira değeri olduğu söyleniyor. Bu fırsatı bende değerlendirmek istiyorum. Üç çocuğum var üçü de okuyor. Bu işten kazandığım parayı onlarında eğitimlerine harcamak istiyorum" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarsus’ta taşın üzerinde balık fosili
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN