Depreme karşı "yeşil bölge" oluşturulacak

Birinci derece deprem kuşağında yer alan İzmir'de, fay hatlarının üzeri "koruma bölgesi" olacak, bu bölgelerde yapılaşmaya izin verilmeyecek.

Giriş Tarihi: 7.8.2013 15:49
İzmir Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürü Erkan Yaşacan, İzmir'de kaçak yapılaşma oranının yüzde 60'tan fazla olduğunu, bazı bölgelerde oranın yüzde 100'e yaklaştığını belirterek, kent merkezinin yarıya yakınının kentsel dönüşüm alanı içinde olduğunu kaydetti.

Kentsel dönüşümün sadece eski binaları yıkıp yerine yeni bina yapmak olmadığını vurgulayan Yaşacan, dönüşümün kentin planlı, doğru yapılanması için de önemli bir fırsat olduğunu ifade etti.

Yaşacan, İzmir'in birinci derece deprem kuşağında bulunduğuna dikkati çekerek, "Yarın deprem olmayacağını kimse söyleyemez" dedi. Kentsel dönüşüm planlamalarında deprem faktörünün göz önünde bulundurulmadığına yönelik zaman zaman eleştirilerin yapıldığına değinen Yaşacan, "Böyle bir şey olması mümkün mü? Fay hatlarının dikkate alınmaması söz konusu değil. Böyle büyük bir ihmal olması söz konusu olabilir mi?" diye konuştu.

Fay hattının üzeri koruma alanı olacak

Yaşacan, fay hatlarının geçtiği bölgelerde yapılaşma olmasının doğru olmadığını ifade ederek, bu konuda çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Şehrin fay hatlarının geçtiği yerlerinde koruma bölgeleri oluşturulacağını belirten Yaşacan, "Koruma bölgelerinde yapılaşma olmayacak, yeşil alan olarak değerlendirilecek" dedi.

İzmir'in deprem haritasının Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından TÜBİTAK desteğiyle güncellendiğini, ona göre hareket ettiklerini anlatan Yaşacan, şöyle konuştu:

"Yarın deprem olacakmış gibi çalışıyoruz. Plan yapılırken fay hatlarına ilişkin koruma bölgelerinde yapılaşma öngörülmüyor. Koruma bölgeleri olacak ve o alanlar yeşil alanla korunacak. Bu koruma alanları belli standartlara ve fayın aktif, yarı diri durumuna göre yapılacak. Fay hattının üzerinde mutlak koruma alanı olacak, burada kesinlikle yapılaşma yok. Bu alanın belli bir uzaklığa kadar olan ikinci bölümünde kısmi yapılaşma olabilecek. Bu yapılar yüksek katlı olmayan, depreme karşı dayanıklı, tek katlı yapılar olacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Depreme karşı "yeşil bölge" oluşturulacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN