Muhteşem keşif: Tam 900 yıllık!

Giriş Tarihi: 8.8.2013 23:33

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı ve Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, Laodikya Antik Kenti'de 7 metre toprak altında bin 900 yıllık sütunlara ulaştıklarını söyledi.

Şimşek, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2013 yılında bölgedeki kazı çalışmalarının geçen yıl tespit edilen "Kuzey Agora" diye adlandırılan dinsel mekanda kazı, restorasyon ve konservasyon işlemlerinin devam ettiğini anlattı. Alanın Anadolu'nun en büyük agoralarının başında yer aldığını belirten Şimşek, şöyle devam etti: "Buradaki sütunlu galeriler yaklaşık olarak 35 bin metrekarelik alana sahip dikdörtgen şeklindedir. Biz daha önceki çalışmalarımızda doğu portik diye adlandırdığımız sütunlu galerileri ayağa kaldırmıştık. Bu yıl ise çalışmalarımızda batı portiğin güney devamında sondaj çalışmaları yaptık. Çünkü daha önce burayı tepe olarak düşünüyorduk.

Burada yaptığımız 5 metreye 5 metrelik çapında sondaj çalışmalarında 7 metre derinlikte M.S. 494 yılındaki depremde yıkıldığı şekilde sütunlu galerilerin devamını tespit ettik. Özellikle alanı hesap ettiğimizde 11 metreye yakın yüksekliği olan bu sütunlu galerilerde en azından 25 adet sütun sırasını burada açığa çıkarabileceğiz. Sütunlar bin 900 yıllık. Buradaki rüzgar esintilerinin oluşturduğu toz erozyonu, tortuları, toprağı doldurarak sütunların günümüze kadar korunmasını sağlamıştır." Şimşek, yıl sonuna kadar kazıları tamamlamayı hedeflediklerini ifade ederek, gelecek yılın başından itibaren de sütunları ayağa kaldıracaklarını dile getirdi. Laodikya Antik Kenti'nin büyük bir ticaret, kültür ve erken Hıristiyanlık döneminde de bir dinsel merkez olarak kullanıldığını ifade eden Şimşek, "Toprak altından çıkartılacak sütunlu galeriler tamamlandığında çok güzel sütunlu mermerden yapılmış büyük sütunlu galerilerin yer aldığı bir gezinti alanı meydana gelmiş olacak. Buraya gelen turistler geçmiş döneme ait izleri yakından görebilme şansını yakalamış olacak" diye konuştu
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muhteşem keşif: Tam 900 yıllık!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN