Obeziteyle ömür boyu mücadele

Giriş Tarihi: 9.8.2013

Obeziteye karşı, gebelik öncesinden başlayarak hamilelik ve çocukluk döneminde ergenlik ve yetişkinlikte, yaşam boyu sağlıklı ve dengeli beslenme desteklenecek

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu, obeziteyle mücadele programı yürüten ülkelerde, gebelik öncesinden başlayarak hamilelik ve erken çocukluk döneminde, ergenlik ve yetişkinlikte yaşam boyu sağlıklı ve dengeli beslenme desteklenecek. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Obezite, Diyabet ve Metabolik Hastalıklar Daire Başkanı Doç. Dr. Nazan Yardım, bu ay başında Viyana'da düzenlenen "Beslenme ve Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bakanlar Konferansı"nın, bulaşıcı olmayan hastalıklar ve beslenme ilişkisine odaklanan ilk toplantı niteliği taşıdığını bildirdi. Katıldığı konferans kapsamında düzenlenen, "Diyet ve fizik aktivite ile ilişkili bulaşıcı olmayan hastalıkların surveyansı ve izlenmesinin geleceği" konulu panelde Türkiye, Ermenistan, Bulgaristan, Türkmenistan, Estonya, Tacikistan ve Çek Cumhuriyeti'nin yer aldığını, ülkelerin burada deneyimlerini ve yaşadıkları güçlükleri paylaştıklarını anlatan Yardım, konferansta ele alınan "Viyana Deklarasyonu"nun üye ülkelerin görüşleriyle tamamlanarak imzalandığını belirtti. Yardım, deklarasyonun 16-19 Eylül tarihlerinde İzmir'de yapılacak 63. Avrupa Bölge (RC63) toplantısında karar olarak ele alınacağını bildirdi.

BEŞ EYLEM BAŞLIĞI

16 maddeden oluşan "Viyana Deklarasyonu"nun, "Sağlık 2020" çerçevesinde belirlenen 5 eylem başlığında uygulanacak aktiviteleri öngördüğünü ifade eden Yardım, sektörler arası işbirliği, oluşturulacak ittifak ve ağlarla vatandaşların teşvik edileceğini, sağlıklı beslenme ve yaşam tarzının destekleneceğini söyledi. Yardımın verdiği bilgiye göre, obeziteyle mücadele programı kapsamında, özellikle sağlıksız diyetler ve hareketsiz yaşam, besin yetersizlikleri ve yetersiz beslenme önlenecek, sağlıklı beslenme çevreleri oluşturularak risk faktörlerine maruziyet azaltılacak. Çocuklar, gebeler, engelliler, yaşlılar ve kötü beslenenler daha korunmasız oldukları için gebelik öncesinden başlayarak gebelik ve erken çocukluk döneminde, ergenlik ve yetişkinlikte, yaşam boyu sağlıklı ve dengeli beslenme desteklenecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obeziteyle ömür boyu mücadele
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN