Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Samsun, bayramı sel ile karşıladı

Giriş Tarihi: 9.8.2013

Geçen yıl 14 kişinin öldüğü iki sele maruz kalan Samsun'un Atakum ilçesinde 220 ev ve işyerini su bastı. Geçen yılkinden iki kat fazla yağışa rağmen, alınan önlemler sayesinde can kaybı yaşanmadı

Samsun'da önceki gece 01.00 sıralarında başlayan şiddetli yağış, Atakum'daki Değirmendere ve Alanlı derelerini taşırdı. Sabaha karşı 04.00 sıralarında özellikle Türkiş, Ömürevleri, Atakent, Kurupelit mahallelerinde sürekli devriye gezen polis ekipleri, megafonlarla halkı uyararak bodrum katlarını ve alt katları boşaltmalarını istedi. Kanalizasyonların da tıkanması üzerine yollar dereye döndü. Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi, Atakum Belediyesi ve İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Arama Kurtarma ekiplerine haber veren polis, yolda kalan araçları ve vatandaşları kurtarmaya çalıştı. Taşan derelerin kökünden söktüğü ağaçları Samsun- Sinop Karayoluna sürüklemesi ve sel susları nedeniyle ulaşım aksadı. Vatandaşların yardımına koşan kurtarma ekipleri, araçlarında ya da evlerinde mahsur kalan 21 kişiyi kurtardı.

46 YILIN EN YOĞUN YAĞIŞI

Kriz masası oluşturan Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, "Geçen yıl Atakum bölgesinde yağan yağmur miktarı 24 saatte 118 kilogram iken şu anki tespitlerimize göre bugünkü yağış miktarı 205 kilogram. Geçen yılın oldukça üstünde. Geçen yıldan sonra DSİ, Samsun Büyükşehir Belediyesi, karayolları ekipleri önemli tedbirler aldı. Bu tedbirlerin faydalarını bu yağmurda gördük. Yoksa yağan yağmur neticesinde hasarlar çok rahat büyük olabilirdi. Temennimiz bu seli en az hasarla atlatabilmek. Bunun için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Herhangi bir can kaybı söz konusu değil" dedi. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Başkanlığı, 220 su baskınına müdahale edildiğini ve 21 kişinin kurtarıldığını açıkladı. Kriz merkezine gelerek Vali Aksoy'dan bilgi alan ve selzedelere "Geçmiş olsun" dileğinde bulunan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, "Endişe edecek bir durum yok. Geçen yaz hemen hemen aynı tarihlerde yaşanan su baskınlarının bir benzeri yine yaşandı. Fakat geçen sene alınan önlemler nedeniyle çok daha hazırlıklıyız ve kuvvetliyiz. Meteorolojiden erken gelen uyarılar neticesinde kamu kurumlarımız etkin bir bilgilendirme sistemi geliştirdiler. Baskınların başladığı andan itibaren de tüm kamu kurumları makine parklarını birleştirerek vatandaşlarımıza yönelik zarar ve ziyanın olabildiğince asgaride kalmasına yönelik tüm tedbirleri hızlı bir şekilde aldılar. Bölgede en son bu miktarda yağış 1967'de kaydedilmiş. O dönemde yoğun yerleşim bölgesi olmadığından su baskınına maruz kalınmamış" dedi. Günün erken saatlerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisini aradığını da anlatan Kılıç, "Sayın Başbakanımız, Samsun ve Atakumlulara geçmiş olsun dileklerini iletmemi istedi" diye konuştu.

'GEÇEN YILDAN DERS ALDIK'
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise gece geç saatlerde başlayan şiddetli yağmurun, sel yatağı olarak tarif edilen Kuruzeytin deresi çevresinde sele neden olduğunu söyleyerek, "Çok şükür bu defa, geçen yılki, selden dersimizi aldığımız için çok ucuz atlattık. Sadece uyarılarımıza rağmen bazı vatandaşlarımız bodrum katlarını boşalmakta geç kaldılar. Ama buna rağmen can kaybının olmaması bizleri mutlu etti. Yamaçlardan gelen çamur, yağmur suyunu taşıyacak sistemleri doldurduğu için etkili oldu. Ama temizlenir. Telaş edilecek, panik yapılacak bir şey yok. Bu tür yağışlara kendimizi alıştırmamız lazım. 10 dakikanın içinde kovadan dökülür gibi dökülüyor. Artık mevcut yol kotlarının altında, alt kotlarda asla ve asla imar ve iskan olmamalı. Uyarılara rağmen vatandaşlar bodrum katlarında kalmaya devam ediyor. 'Deniz kotasının altında ev yapılmasın' diyoruz" dedi. Suların çekilmesinin ardından ise hasar tepit çalışması başlatıldı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Samsun, bayramı sel ile karşıladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN