Türkiye'nin en iyi haber sitesi

72 saat dondurulup hayata döndürüldü

Doğumda göbek kordonuyla boğuldu, ağlayamadı, morardı. Vücut ısısı 37.5 dereceden 33'e indirilerek 72 saat dondurulup şoklanarak hayata döndürüldü. İşte Yaman bebeğin hikâyesi

Giriş Tarihi: 10.8.2013
Saygın-Yaprak Çavuş çiftinin ilk bebekleri için gün sayarken, özel hastanede kontroller sürekli yapıldı. Her şey yolundaydı, doktoru, normal doğum yapabileceklerini söyledi. Doğumu özel hastanede yapmaya karar verdiler. Mayıs ayında doğum sancıları geldiğinde, doktorları normal doğuma aldı. Ancak doğum sırasında beklenmeyen bir durum yaşandı. Bebeğin göbek kordon bağı boynuna dolandı, beynine yeteri oksijen gitmedi, yeteri kadar nefes alamadı. Doğum hızla gerçekleştirildi ancak annesinin tabiriyle 'et bebek halinde, mosmor doğan' bebek, beklenen ağlamayı yapamadı. Hareketsizdi, yeni doğan bebeklerin tepkisini vermiyordu. Böyle durumlarda bebekler ölmezse, fiziksel ve zihinsel özürler meydana gelebiliyordu. SP hastası olma ihtimali yüksekti.

ZAMANLA YARIŞ

Doktorları hızla "dondurma" kararı verdi. Son yıllarda beynin oksijensiz kaldığı durumlar için hipotermi tedavisi uygulanıyordu. Ancak özel bir yatağa ihtiyaç vardı. Zamanla yarış başladı. Hastanede boş soğutma battaniyesi olan tek bir özel kuvöz olduğu belirlendi. Vakit kaybedilmeden bebek, sevk edildi. Hipotermi tedavisi oksijensizlikten en fazla 6-8 saat içinde yapılmazsa dondurma işleminin hiçbir anlamı olmadığı için çok hızlı hareket edildi. Vücut ısısı 37.5 dereceden 33 dereceye indirilerek, solunum cihazına bağlı soğutma battaniyeli özel küvezde 72 saat uyutulan bebek, yavaş yavaş vücut ısısı kontrol altında yükseltilip uyandırıldığında, gözlerini anne-babasına açtı. Hastanede kaldığı 20 gün boyunca her gün hızlı gelişim gösteren bebek, taburcu olurken yaşadığı oksijensizlikten dolayı ne fiziki ne de motor davranışlarında herhangi bir anomali görülmedi. Anne-baba, yaşadığı zorluğa direnen ve hayata merhaba diyen bebeğe "Yaman" adını verdi.

'9 AY BEKLEYİP EVE YALNIZ GİTTİK'
Baba Saygın Çavuş, "En acısı ve hayal kırıklığı ise 9 aylık heyecanlı bekleyişten sonra bebek dünyaya geldi ama biz eve yalnız gittik. Bebek yaşayacak mı? Yaşarsa nasıl yaşayacak? Acaba özür ya da bir engel kalacak mı? Yüzlerce soru kafamızdaydı" diye yaşadıkları günlerin zorluğunu anlattı. Dr. Sami Ulus Hastanesi'nin Yeni Doğan Uzmanı Serdar Beken ise hipotermi tedavisinin son 5-6 yıldır bebekler için uygulandığını ve başarılı olduğunu söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
72 saat dondurulup hayata döndürüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN