'Can Dostum' filmi gerçek oldu

Konya'da, felç kalan Yasin Telli'nin can dostu olan Muammer Kösen, her ihtiyacını karşıladığı gibi Yasin'in üniversiteye geri dönmesini de sağlamış

Giriş Tarihi: 11.8.2013
Konya'da köpeğiyle oynarken yaptığı ters hareket sonucu belden aşağısı felç kalan üniversite öğrencisi Yasin Telli, gişe rekorları kıran "Can dostum" filmindeki gibi bakıcısı Muammer Kösen sayesinde yeniden hayata bağlandı. Can dostunu ikna edip yarım kalan üniversite eğitimine geri döndüren Kösen, Ankara'daki yurtta da yanında kalıyor.

ASİL'İN ÖLÜMÜNÜ GİZLEDİLER

Konya'da doktor baba ve eczacı annenin 2 çocuğundan biri olan 29 yaşındaki Yasin Telli, 2007'de Bilkent Üniversitesi Bilişim Teknolojileri ve Programlama bölümünü kazandı. İki yıl da hazırlık okudu. Fakat 2009'da okulunun başlamasına kısa bir süre kala daha yavruyken aldığı Alman Çoban Köpeği Asil ile oynarken ters bir bel hareketi yaptı ve vücudu kilitlendi. Girdiği komadan 3 gün sonra çıkabildi. Kendine geldiğinde ise belinden aşağısını hissetmiyordu. 6 ay boyunca hastanede tedavi gördü. Bu arada çok sevdiği köpeği Asil de kansere yakalanarak öldü. Ailesi ise Asil'in ölümünü aylarca oğullarından gizledi. Yasin'in hastanedeki bakımını 59 yaşındaki hasta bakıcı Muammer Kösen yapıyordu. Evli ve 4 çocuğu bulunan Kösen'in babası da tıpkı Yasin gibi yatağa mahkûmdu. Babasının bakımından edindiği tecrübeyi de kullanan Kösen, Yasin'e hem psikolojik destek oldu hem de her türlü ihtiyacını bizzat karşıladı. Ancak Yasin'e doktorları, "Artık oturman mucize, yürümen ise imkânsız" dedi.

4 YILDIR HEP YANI BAŞINDA

Yasin'in adeta yıkılışına tanık olan Muammer Kösen, genç adamın bu süreçte en büyük destekçisi oldu. Tedavisi tamamlanıp taburcu edilen Yasin de, çok alıştığı Kösen'e kendisiyle gelmesini teklif etti. O da hiç düşünmeden Yasin'in 'can dostu' olmayı kabul etti ve işinden ayrıldı. İkilinin can dostluğu 4 yılını doldurdu. Kösen, genç adamın her ihtiyacına koştu hatta özel şoförlüğünü bile yaptı. Bu destek sonucunda Yasin 1.5 yıl önce doktorun mucize dediği oturmayı başardı. Artık oturabildiği için iki kolunu da rahatlıkla kullanabiliyor ve can dostlar, şimdi birlikte gezip zaman geçirebiliyor.

OTURMAK TAMAM SIRA YÜRÜMEDE

Yasin'i, üniversiteyi tamamlamaya da ikna eden Muammer Kösen, bununla da yetinmeyip, ailesini ve çocuklarını Konya'da bırakarak Yasin'le birlikte Ankara'da yurtta kalmaya başladı. Her gün hem kişisel bakımını yapıyor sınıfına kadar da götürüp getiriyor. Doktorların, "mücize" dediği oturmayı can dostunun desteğiyle başaran Yasin'in sıradaki amacı ise yürümek. "Benim kaderim de böyleymiş" diyen ve köpeği Asil'i hiç unutamadığını anlatan Yasin Telli yine bir Alman Çoban Köpeği almış ve adını da Asil koymuş. Ancak nazar değer diye köpeğinin fotoğrafını çektirmek istemiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Can Dostum' filmi gerçek oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN