Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hırsıza değil, rüzgâra duyarlı alarm!

İstanbul'da bir soygun anı... Sese, ısıya, harekete duyarlı alarm bir türlü devreye girmiyor. Daire sahibi güvenlik firmasına 10 bin liralık tazminat davası açt

Giriş Tarihi: 11.8.2013
İstanbul Fulya Mahallesi Ali Samiyen Sokak'ta altı katlı binanın giriş katında faaliyet gösteren Nergis Yapım Ajansı'nın sahibi Doğukan Şengün, bir güvenlik firmasıyla sözleşme imzalayarak bir sene önce, 24 saat sese, ısıya, harekete duyarlı tam donanımlı alarm sistemi kurdurdu. Geçtiğimiz martta şirketin bulunduğu daireye, mutfak penceresinden giren bir hırsız, 35 dakika içeride kaldı. Rahat hareketleriyle dikkat çeken hırsız, bilgisayar kasasını söküp, bir diz üstü bilgisayarı alarak, girdiği pencereden çıktı. Hırsız içerideyken devreye girmeyen alarm sistemi, hırsızın açık bıraktığı camın çarpması sonucu sabaha karşı 04.00'te devreye girdi. Güvenlik sisteminin merkezinden alınan sinyali alan şirket sahibi Şengün, polise haber verdi. Hırsızın içeride bulunduğu sürede alarmın devreye girmediğini farkeden şirket, güvenlik şirketi aleyhine suç duyurusunda bulundu. 10 bin lira tazminat talebinde bulunan şirket suç duyurusunda şunları kaydetti: "Davalı şirketin, güvenlik sistemi devreye girmediğinden ve hizmetin gerektiği gibi sunulmamasından dolayı hırsızlık olayı meydana gelmiştir..."

"HIRSIZ ÇOK BECERİKLİ"
Suç duyurusu üzerine İstanbul 9. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde dava açılıp, bilirkişi atandı. Prof. Dr. Halit Pastacı, bilirkişi raporunda "Firma teknik ekip elemanının 27 Mart'ta yerinde yaptığı incelemede, 'Giriş PIR dedektörünün algılama yapmadığı' şeklinde bir kaydı bulunmaktadır." ifadelerini kullandı. Güvenlik şirketinin savunmasında ise "Hırsız, ısı algılayıcıları bertaraf etmek adına özel bir mont giymiş ve hareket algılayıcı sistemleri bertaraf etmek için yerde sürünerek hareket etmek suretiyle, normalin üzerinde bir beceri ve teknik ile söz konusu sistemleri alt etmiş bulunmaktadır. Ayrıca davacı en ucuz sistemi kurdurmuş. Sistem üstün teknik müdahalelere göre yapılandırılmamış. Hizmet, uyarı ve caydırıcılık üzerine konumlandırılmıştır. Buna rağmen müvekkilin kusurlu olduğu varsayımında dahi, davacı ile söz konusu kusur oranlarının paylaştırılması ve tazminat miktarının buna göre belirlenmesi gerekmektedir..." denildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hırsıza değil, rüzgâra duyarlı alarm!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN