Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bilim adamlarını harekete geçiren iddia

Giriş Tarihi: 13.8.2013 10:34 Güncelleme Tarihi: 13.8.2013 10:34

Çanakkale'de geçtiğimiz günlerde çıkan orman yangınında gökyüzünden düşen bir alevin neden olduğu iddiası üzerine, bölgede inceleme yapan bilim adamları birkaç taş buldu. Taşlar incelendikten sonra göktaşı olup olmadığı belli olacak.

Çanakkale merkeze bağlı Taşlıtarla köyünde, geçen pazar günü orman yangını çıktı. Köylülerin, yangına, gökten düşen bir alev topunun neden olduğunu iddia etmesi üzerine Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Astrofizik Araştırma Merkezi (ÇAAM) ve Ulupınar Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Osman Demircan ve Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Özel bölgede inceleme yaptı. Yangın alanında yapılan incelemede diğer taşlardan farklı birkaç taş bulundu. Çok sayıda taş arasında buldukları taşın farklı olduğunu belirten Prof. Demircan, "Aldığımız taşı inceleyeceğiz. Çünkü bu gerçekten göktaşı olabilir. İçerdiği maddeleri inceleyeceğiz. Bu taşın içindeki oranları diğer taşların oranları ile karşılaştırınca kompozisyonları hemen ayrılıyor. İnceleme tamamlanınca bu kesin olarak söylenebiliyor. Taşın bütün element yüzdelerine ulaşmak istersek Fransa'daki laboratuvara göndereceğiz. Biz taşı önce kendimiz analiz edeceğiz, sonra diğer laboratuvara göndereceğiz." dedi.

Prof. Özel ise göktaşı olabileceğini tahmin ettikleri taşları inceledikten sonra, yangına göktaşının sebep olup olmadığını ortaya koyacaklarını söyledi. Özel, "Meteorlar dünyadan ve güneşten de eski taşlar. Bunların geçirdiği kimyasal süreçleri anlamak çok önemli. Yani nasıl oldu da dünya gibi bir gezegen ortaya çıktı. Fakat baktığımızda bazıları hala gezegen olmamış dolaşıyorlar uzayda. Arasıra çarpıp dünyaya geliyor. Bizler bunların yaşlarını tayin edebildiğimiz için dünyanın ve güneş sisteminin yaşını bulmanın en kolay yollarından birisi bu." şeklinde bilgi verdi.

Pazar günü gökten düştüğü iddia edilen taş nedeniyle çıkan orman yangınında üç hektarlık alan yanmış, hem havada hem karada yapılan müdahale sonucu yangın söndürülebilmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilim adamlarını harekete geçiren iddia
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN