Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğumda ölen kadının sülalesi hastaneyi bastı

Hakkari´nin Yüksekova ilçesinde normal doğum sonrası hastanın vefat etmesi nedeniyle bayan doktor 50 kişilik grup tarafından darp edildi.

Giriş Tarihi: 13.8.2013 11:50
Doktor yoğun bakımda tedavi altına alınırken, savcılık olayla ilgili soruşturma başlattı. Hastane yönetimi ise bugün poliklinik hizmeti verilmeyeceğini sadece acil servisin açık olacağını duyurdu.

DOKTORUN DURUMU AĞIR

Yüksekova İlçe Devlet Hastanesi Yönetimi konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle: "Yüksekova Devlet Hastanesi'nde 12.08.2013 tarihinde normal doğum sonrasında amniyotik sıvı embolisi olduğu tahmin edilen durum nedeniyle G.B. isimli hasta vefat etmiştir. Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanımız ve ilgili diğer uzmanlarımızın tüm müdahalelerine rağmen hastanın kısa süre içerisinde kalbi durmuş ve vefat etmiştir. Hasta yakınlarına yapılan bütün tıbbi açıklamalar ve sağduyu çağrılarına rağmen hasta yakınları agresif bir tutum sergilemişler, Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanımız S.P.ye sözlü ve fiili saldırıda bulunmuşlardır. Hastane yönetimimiz tarafından ailenin ileri gelenleriyle birebir görüşme yapılmış ve sürecin idari soruşturmasının yapılacağı söylenmiş, isterlerse de adli soruşturma yapılması için savcılığa suç duyurusunda bulunabilecekleri belirtilmiştir. Ailenin ileri gelenleri de şikayetçi olacaklarını söylemişler ve olay yatıştırılmaya çalışılmıştır. Aynı gün ilerleyen saatlerde adli soruşturma çerçevesinde merhumeye otopsi yapılması kararlaştırılmış ve cumhuriyet savcımız hastanemize gelmiştir. Kadın doğum uzmanımızın ve şikayetçilerin ifadeleri alındıktan sonra hastaneden ayrılınacağı sırada 40-50 kişilik bir grup Kadın Doğum Uzmanımız S.P.ye fiili saldırıda bulunmuş ve arkadaşımız darp edilmiştir. Aldığı darbeler sonrası yoğun bakımda takip ve tedavisine başlanan doktor arkadaşımızın hayati tehlikesi devam etmektedir. Hiçbir insanın yaşamak istemeyeceği böyle talihsiz bir olaydan sonra henüz nedeni kesinlik kazanmamış bir durum için idari ve adli soruşturma başlatılmışken böylesine hukuk dışı bir tavır içine girilerek hareket edilmesi hukukun üstünlüğüne inanan bizleri derinden üzmüştür.

Ülkemizin farklı yerlerinden gelerek zor koşullarda mesleklerini icra eden ve en önemli gayesi insana hizmet etmek olan biz sağlık çalışanlarının bu tür saldırılara maruz kalması, sağlık çalışanı bulma noktasında büyük sıkıntı çekilen ilçemize sağlık çalışanlarının gelmesi konusunda oldukça büyük sıkıntıya yol açacağı çok iyi bilinmelidir. Daha 3 ay öncesinde Şemdinli ve Yüksekova ilçelerinde tek Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanının Yüksekova Devlet Hastanesi'nde olduğu ve ne zorluklarla sağlık hizmeti verildiği unutulmamalıdır.

Arkadaşımıza yapılan bu saldırıyı nefretle kınıyoruz ve sorumluların bulunması için yapılan çalışmaların bizzat takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz. Tüm kamuoyuna saygılarımızla duyurulur."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğumda ölen kadının sülalesi hastaneyi bastı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN