Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güneş çarpması tarihe karışıyor

ABD'deki araştırmada güneş çarpmasının neden olduğu dayanılmaz ağrıları durduran molekül bulundu. Derideki yanık ve hasarın bu molekülle tedavi edilebileceği belirtildi

Giriş Tarihi: 14.8.2013
Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Duke Üniversitesi tarafından yapılan araştırma, UCSF ve Rockefeller adlı bir molekülün aşırı UVB ile ilişkili ağrı, kaşıntı ve deri hasarı azaltmada etkili olduğunu kanıtlandı. Araştırmacılar güneş yanığı ile ilişkili deri hasarlarını ve ağrıyı bu molekülü kullanarak durdurmayı başardı. Özellikle D vitamini sentezinde, ultraviyole B (UVB), güneş ışığı düşük dozlarda yararlı oluyor. Ancak yüksek dozlarda; kısa vadeli yanıklar, cilt ve cilt kanseri, cildin erken yaşlanması gibi yan etkileri başlıyor. American Akademisi'nde (PNAS) yayınlanan araştırma; UVB nedeniyle oluşan deri iltihabını önlemenin mümkün olduğunu gösterdi. Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde çalışma lideri nöroloji profesörü Wolfgang Liedtke; güneş yanığı ile ilişkili ağrılar için bir çözüm bulduklarını açıkladı.

FARELERDE DENENDİ

Daha fazla araştırma için; ekip fareleri epidermis kültür hücreleri üzerinde ve insan hücrelerinde deneyler çoğaltıldı. Arka bacakları UVB ışınlarına maruz bırakılan iki grup farede; aşırı duyarlılık alanı ve kabarcıklar sergilendi. TRPV4 molekülünün bu farelerde ciddi oranda azaldığı görüldü, bunun üzerine molekül verildi. Kısa zamanda hemen sonuç alındı. Güneş yanığı neden olan mekanizma bloke edilerek tedavi sağlandı. Dr. Liedtke, "UVB ışınlarına karşı koruma geliştirmek için TRPV4 inhibitörü düşünebiliriz" diyor. Gerçekten de, güneş çarpması sonucu ortaya çıkan yanık ve ağrılar vücudun verdiği bir sinyal olarak görülüyor. Ağrıyı ortadan kaldırmak, riskleri önlemek için yeterli olmasa da acı çeken insanlar için büyük umut anlamına geliyor.

Prof. Dr. Aykan Canberk (Farmakolog):
Güneş ışınlarının içerdiği kanserojen ve zararlı UVB bandının neden olduğu deri kanserleri, ağır deri yanıklarına karşı korumada yeni bir molekül. Bu molekül güneş ışığının emilimini azaltıyor veya yansıtıyor daha kesin olarak açıklanmadı. Güneş ışınları DNA kırılmasına yol açarak kanserojen tetikleme yapıyor. Bu molekülde güneş ışığının emilimini ve zararlı etkisini engelliyor.

Uz. İlhan Ocak (Memorial Genel Yoğun Bakım Uzmanı):
Bu bulunan molekül güneş yanığına maruz kalan insanın verdiği reaksiyonu yani kaşınma, yanma ve ödemi engelliyor. Ancak yalnızca güneş yanmalarına karşı kullanıldığı için deri kanserine ve güneşin etkisiyle yaşlanmaya etkili olamaması eleştiri konusu.

Prof. Dr. Meral Şaşoğlu (Dermatolog):
Yoğun ve uzun süreli güneş ışığına maruz kalan kişilerde birinci ve ikinci derece şiddetli yanıklar bile olabilir. Ağrı bu durumlarda en son fark edilebiliyor. Ağrı 24 saatte en fazla olur, bu noktada güneş yanması için geliştirilen yeni araştırma etkili olur. Akut hasar ise çok daha uzun sürüyor. Tümör oluşumuna kadar değişkenlik gösterir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneş çarpması tarihe karışıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN