Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan'a dua etti

Sümela Manastırı'nda 88 yıl aradan sonra 2010'da yeniden yapılmasına izin verilen ayinlerin 4'üncüsünü dün Patrik Bartholomoes yönetti

Sümela Manastırı'nda bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen ayinde Fener Rum Patriği Bartholomeos, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için dua etti. 3 yıl önce 3 bin kişinin katıldığı ayinde bu yılki katılımcı sayısı 350 oldu. Trabzon'un Maçka ilçesinde Altındere Milli Parkı sınırları içerisinde bulunan tarihi Sümela Manastırı'nda, Ortadoks Hıristiyanlar tarafından Meryem Ana'nın göğe yükseliş günü kabul edilen 15 Ağustos ayini bu yıl 4. kez gerçekleştirildi. Ayini yöneten Fener Rum Patriği Bartholomeos ve beraberindeki din adamları sabah saatlerinde geldikleri manastır girişinde kendilerini karşılayan 3 kemençeciye 50'şer lira bahşiş verdi. 88 yıl aradan sonra 2010 yılında izin verilen ilk ayinde 3 bini aşkın kişi bulunurken, dünkü ayinde yaklaşık 350 kişi hazır bulundu. Saat 10.30'da başlayan ayin yaklaşık 2 buçuk saat sürdü. Hem Türkçe hem de Rumca konuşma yapan Patrik Bartholomeos, ayine Avusturya, Ukrayna, ABD, Yunanistan ve Gürcistan ile muhtelif ülkelerden din adamları ve ziyaretçilerin katıldığını kaydederek, "Sümela'ya gelmek biz din adamları için olduğu kadar, her inançlı Hıristiyan için de mukaddes bir tecrübedir" dedi.

ÖZGÜRLÜK TEŞEKKÜRÜ

Başbakan Tayyip Erdoğan başta olmak üzere tüm AK Parti hükümetine minnet duyduklarını vurgulayan Bartholomeos, "Hükümetimize inanç özgürlüğü konusunda gösterdiği hassasiyet için teşekkürlerimi sunmaktayız. Bizlere 4 seneden beri tarihi mekanlarımızda, ayinimizi, dualarımızı yapma imkanı verdiler. Sayın Başbakanımız başta olmak üzere, yüce Allah hepimizle beraber olsun" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'a dua etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN