Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Silahlı çatışmadan rant kavgası çıktı

Gülsuyu'nda geçen yıl 9 kişinin vurulmasıyla zirveye ulaşan silahlı çatışma ve cinayetlerin ardında "bölgeye hâkim olma ve rant kavgası" olduğu belirlendi

Giriş Tarihi: 16.8.2013
İstanbul Maltepe'ye bağlı Gülsuyu'nda bir yıldır yaşanan ve geçen Ramazan Bayramı'nda 9 kişinin vurulmasıyla zirveye çıkan "uyuşturucu satışı" gerginliğinin perde arkasından, "bölgeye hâkim olma ve rant kavgası" çıktı. Polisin tespitlerine göre; Ezilenlerin Sosyalist Partisi'nin (ESP) illegal uzantısı MLKP yanlıları ile Van merkezli bir uyuşturucu şebekesinin çatışmasının nedeni bölgeye hâkim olma ve rant kavgası. İddiaya göre semt, aşağı ve yukarı Gülsuyu diye ikiye bölündü. Süreç, geçen yıl aşağı Gülsuyu'nda uyuşturucu satışı yapan bir torbacının, yukarı Gülsuyu'na geçmesi ve kendisinden haraç isteyen MLKP'lilere haraç vermemesi üzerine başladı. Son bir yılda 5 kişi öldü, 20'nin üzerinde kişi de yaralandı. Karşılıklı çatışmalar yaşandı. Ancak taraflar birbirinden şikâyetçi olmadı. Polis, kimliği gizli bir torbacının ifadelerinden hareketle, 3 gün önce Gültepe ve Gülsuyu'nda operasyon düzenledi. Uyuşturucu şebekesine üye 13 kişi gözaltına alındı. 12 kişi ise aranıyor. Polisin iddiasına göre; uyuşturucu satışı örgüt tarafından tutulan üçüncü şahıslar aracılığıyla yapılıyordu. Kendi bölgesinde "uyuşturucuya hayır" pankartı asıp organizasyonlar düzenleyen MLKP örgütü, örgüte üye olmayan fakat uyuşturucu satıcılığı yapan üçüncü şahıslar aracılığıyla dergi satışı adı altında uyuşturucu pazarlıyordu. Değer kazanan semtte, arazi satışı ve emlak kiralama gerçekleştiriyor ve uymayanları cezalandırıyordu.

MAHALLEDE HALK MAHKEMESİ
Yukarı Gülsuyu'nda halk mahkemeleri kurup bölgeye polisin girişine izin vermemeye çalışan örgütün 2 üyesi, geçen Ramazan Bayramı'nda aşağı Gülsuyu'nda uyuşturucu şebekesinin hâkim olduğu bölgeye girip "Uyuşturucuya hayır" yazılı pankart asınca, şebeke üyesi 3 kişi tarafından ayaklarından vuruldu. Olayın ardından kendi bölgelerine girildiği iddiasıyla ESP'nin Gülsuyu binasını basan aynı şebeke üyeleri, burada da örgüt üyesi 3 şahsı ayaklarından vurdu. Olaylar sonrasında toplanan 100 ESP yanlısı, olayı protesto amaçlı olarak Gülsuyu Karakolu'na yürürken bu kez de üzerlerine hareket halindeki bir motosikletten ateş açıldı. Yine şebeke üyesi olduğu belirlenen ve gözaltına alınan 2 şahıs açtığı ateş sonrasında kalabalık içerisinde bulunan 4 kişiyi yaraladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Silahlı çatışmadan rant kavgası çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN