Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaz tatillerinde akrep avlıyorlar

Şanlıurfa'nın Harran ilçesine bağlı köylerde yaşayan çocuklar, yaz tatillerini ilaç yapımı için sattıkları zehirli akrepleri avlayarak geçiriyor

Giriş Tarihi: 16.8.2013
Şanlıurfa, ülkemizde çocuk ve genç nüfusun en fazla olduğu illerin başında geliyor. Şehirde okulların kapanmasıyla birlikte çocuklar için "çalışma dönemi" başlıyor. Bazı çocuklar İstanbul'a giderek başta tekstil olmak üzere pek çok sektörde "çocuk işçi" olarak çalışırken, kimileri sokakta mendil, simit satarak, boyacılık yaparak ya da çöp toplayarak aile bütçesine katkıda bulunuyor.

TANESİ bir LİRA

Harran'ın köylerinde ise gündüz tarlalarda işçi olarak çalışan çocuklar, gece para kazanmak için çok daha sıra dışı bir aktivite içine giriyor. Çoğunluğu ilk ve ortaöğretim çağındaki çocuklar, harabe ve terk edilmiş binalarla ahırlarda, hayatlarını tehlikeye atarak akrep topluyor. Hiçbir koruyucu tedbir almayan çocuklar, çoğunluğu zehirli olan ve tanesi bir liraya kadar alıcı bulan akrepleri toptancılara satıyor. Yaz boyu köyleri dolaşan akrep tüccarları ise 50 kuruş ile 1 lira arasında değişen fiyatlarla aldıkları akrepleri, ilaç yapımında kullanılmak üzere fabrikalara götürüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaz tatillerinde akrep avlıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN