Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüzyıllardır devam eden gelenek

Giriş Tarihi: 16.8.2013 13:36

Muş'ta yüzyıllardır devam eden bulgur kaynatma geleneği güncelliğini koruyor.

Muş'ta her yıl Ağustos ve Eylül aylarında tekrarlanan, bulgur kaynatma geleneği başladı. Kış erzaklarını hazırlayan vatandaşlar, bu hazırlığa ilk olarak bulgur kaynatmadan başladılar.

Kırsal kesimde oldukça yaygın olan bulgur kaynatma işlemi, kurulan büyük ocaklara, ortalama 15 büyük kazanların yerleştirilmesiyle yapılıyor.

Muş'ta her yıl Ağustos ve Eylül aylarında yapılan bulgur kaynatma telaşı başladı. Bulanık İlçesine bağlı Şehittahir Köyü Muhtarı Yaşar Bingöl, Nüfusunun çok fazla olması sebebiyle hazır bulgur alamadıklarını ve yılda ortalama 40-50 teneke bulgur kaynadıklarını ifade etti.

Muhtar Bingöl şunları kaydetti: "Özellikle kırsal köylerde hemen hemen her evde yaklaşık 10 Nüfuslu bir aileler var. Bir yıllık erzakımız genelde bulgurla ve kışın lahana alarak temin etmeye çalışıyoruz. Hazır aldığımız bulgurla yetmiyor. Yılda ortalama 40-50 teneke bulgur kaynatıyoruz. Çok az Pirinç tüketiyor. Yiyeceğimizin başlıca kaynağı bulgur ve kaşın ise lahanadır. Bu sebeple her yıl Ağustos ve Eylül aylarında hasadını yaptığımız buğdayları temiz yıkadıktan sonra eski kazanlarla kaynatarak bulgur haline getiriyoruz. Bu işin değirmenlerde daha hızlı ve çabuk yapılmasına rağmen, geleneklerimize göre hazırlamayı seviyoruz".
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüzyıllardır devam eden gelenek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN