Son nefes ABD'de külleri Çeşme'de

Giriş Tarihi: 18.8.2013

ABD'de ölen ünlü tıp adamı Prof. Dr. Yürük İyriboz için dün Çeşme'de tören yapıldı. Ürük İyriboz'un ABD'de yakılan naaşının külleri denize atıldı

İzmir'in ünlü tatil beldesi Çeşme, dün sıradışı bir cenaze törenine sahne oldu. Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) hayatını kaybeden İzmirli ünlü tıp adamı Prof. Dr. Yürük İyriboz'un bu ülkede yakılan naaşının külleri Çeşme'de denize savrulurken, yakınları ünlü bilim insanını hatıraları ve idealleri ile andı. Tekneyle açıldıktan sonra açık denizde küllerin savrulduğu bu özel törene, merhumun 50 yıllık eşi Figen İyriboz, kızları Ayşe İyriboz, Elif İyriboz, damadı Mike Wolf yakın dostları Şevki Figen, Ayla Gogen ve Nil Kıyat katıldı.

ÇEŞME ÂŞIĞI
Önce Robert Kolej, sonra Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki öğrenim süreci sonunda çocuk hastalıkları mütehassısı olarak tıp dünyasına adımını atan Yürük İyriboz, çocukluk aşkı İzmirli gazeteci Figen Akünal ile evlenmiş ve 12 Eylül sonrasında Amerika'ya gitmişti. Louisiana'da göreve başlayan Yürük İyriboz kısa süre içinde bu üniversitenin yönetim kadrosuna girmiş ve Louisiana eyaletinde haklı bir üne sahip olmuştu. Yürük'e "Türk tıbbının Amerika'daki temsilcisi" sıfatı yakıştırılırken, onun yoksulların dostu olması da ayrı bir meziyeti olarak nitelendiriliyordu. Duygusal törende kızı Ayşe İyriboz, Çeşme âşığı olan babası ile ilgili şunları söyledi: "Türkiye'de kramatoryum cihazları yok. Onun için ABD'de yakıldı. 'Sizi meşgul etmek istemiyorum küllerim âşık olduğum Çeşme denizine döküldükten sonra dua edin ama ağlamayın, akşam ise eğlenin gülün ve beni neşeli bir şekilde anın' dedi." Demokrat Parti iktidarının Tarım Bakanı Nihat İyriboz'un oğlu Yürük İyriboz'a bu ismi Atatürk vermişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son nefes ABD'de külleri Çeşme'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN