Terör, bin yıllık töreyi bile bozdu

Diyarbakır'da iki aile arasındaki çatışma öncesi kadınlar kan dökülmesin diye araya girdi. Töreye göre kadın araya girince husumet bitiyor. Ancak ölen 8 kişiden 5'i, yaralı 10 kişiden 6'sı kadın

Giriş Tarihi: 19.8.2013
Diyarbakır'ın Hazro ilçesine bağlı Çiftlibahçe köyünde yaşayan Uğurlayan ailesinden yaşı küçük olan Ramazan (17) ve Osman Uğurlayan'ın (17) terör örgütü PKK'ya katılmasından Tekin ailesinden BDP İl Genel Meclisi üyesi Ömer Tekin'i sorumlu tutması üzerine önceki gün çatışma çıkmıştı. Olayda 8 kişi ölürken 10 kişi de yaralanmıştı. Olayla ilgili ise ilginç bir ayrıntıyı ortaya çıktı. Bölgede aşiretler arasındaki husumetlerde taraflara mensup kadınlardan biri şayet başındaki tülbendini veya eşarbını çıkarıp orta yere atarsa silah kuşanan erkekler kan dökmeden aralarındaki husumeti sona erdirir.

KADINLAR SİPER OLDU

Uğurlayan ailesinin kadınları da erkeklerin baskın yapma kararını almaları üzerine Tekin ailesinin kadınlarına haber verdi. Uğurlayan ailesi, Tekin ailesinin evinin önüne geldiğinde kadınlar kendilerini siper etti. Kan dökülmesin isteyen kadınların çığlığına aldırış etmeyen erkekler rastgele karşılıklı birbirlerini yaylım ateşine tuttu. Açılan kurşunlara doğrudan kadınlar hedef oldu. Silahlı çatışmada Bedriye Uğurlayan, Aysel Uğurlayan, Şadiye Tekin, Sevim Tekin Remziye Dalışık isimli kadınlar ile Mehmet Tekin, Abdullah Tekin ve Mehmet Salim Uğurlayan öldü. Yaralanan 10 kişiden 6'sı yine kadındı. Olayı anlatan Zehra Tekin, "Uğurlayan ailesinden 4-5 kişi pusu kurdu. Bir anda ateş açtılar. Yere yatıp kurtuldum. Kardeşim Şadiye Tekin ile 3 yeğenim öldü" dedi.

ÖLENLER TOPRAĞA VERİLDİ
Silahlı kavgada ölen Şadiye Tekin, Mehmet Tekin, Sevim Tekin ve Abdullah Tekin'in cenazeleri Diyarbakır'da yapılan otopsinin ardından gece köy mezarlığında defnedildi. Bedriye Uğurlayan (27), Aysel Uğurlayan ve Mehmet Salim Uğurlayan Bismil ilçesi Ulutürk Mezarlığı'nda, Remziye Dalışık ise Diyarbakır'da toprağa verildi. Uğurlayan ailesine mensup kişilerin köyden ayrıldığı öğrenildi. Tekin ailesi ise kurduğu çadırda taziyeleri kabul ediyor. Remziye Taşlık için ise Diyarbakır'da taziye çadırı kuruldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terör, bin yıllık töreyi bile bozdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN