Türkiye'nin en iyi haber sitesi

5 ayaklı buzağı ilgi odağı oldu

Muş'ta 3 ay önce genetik ve fizyolojik bozukluktan dolayı 5 ayaklı olarak dünyaya gelen buzağı, beldede ilgi odağı oldu.

Giriş Tarihi: 20.8.2013 14:21
Merkeze bağlı Kızılağaç beldesinde 30 yıldır besicilik yaparak geçimini sağlayan 50 yaşındaki Yunus Öğüt'e ait mondofon cinsi inek, 3 ay önce erkek buzağı yavruladı.

Normal gerçekleşen doğumun ardından buzağının sol ön ayağında beşinci bir ayağının olduğunu fark eden Öğüt ailesi, büyük bir şaşkınlık yaşadı. Üç ay sonra gelişen beşinci ayağın hayvanın sağlığını olumsuz etkileyeceğini düşünen aile, durumu veteriner hekimlere bildirdi.

Beldeye gelen veteriner hekim Ali Tuncer, yaptığı genel muayene sonrasında aileye, beşinci ayağın cerrahi bir müdahale gerektirmediğini ve hayvanın gelişimine engel olmadığını söyledi.

Tuncer, "Bu durumlar genellikle genetik ve fizyolojik bozukluktan dolayı meydana geliyor. Ancak, bölgede sıklıkla görülen bu olaylar, gen bozukluğu ve vitaminsizlik ile alakalı olabiliyor" dedi.

Hayvan sahibi Yunus Öğüt ise beşinci ayağın hayvanın gelişimini olumsuz etkileceği düşüncesiyle veteriner hekim çağırdıklarını belirterek, "Fakat hayvanın yaşamına hiçbir engeli yokmuş. Bu da bizi sevindirdi. Çünkü beş ayaklı buzağımız ailemizin uğuru oldu. Bize uğur getiren buzağımızın ismini de 'Paşa' koyduk" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 ayaklı buzağı ilgi odağı oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN