Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Artık korkmak istemiyorum'

Diyarbakır'da, çocuk yaşta evlendirilen R.A., 20 yıl şiddet gördüğü eşinden boşansa da kurtulamadı. Eski kocasının hâlâ tehdit ettiğini söyleyen kadın, "Beni korusunlar, artık korkmak istemiyorum" dedi

Giriş Tarihi: 20.8.2013
Dört çocuk annesi R.A.'nın (39) şiddet ve dram yüklü hayatı henüz 17 yaşındayken kendisinden çok büyük R.E. ile başlık parası karşılığında evlendirilmesiyle başladı. Evliliğin hemen ardından üstelik hamileyken, şoför olan eşinden sürekli şiddet görmeye başladı. Yaşadığı dayak ve baskılar nedeniyle bunalıma giren kadın zaman zaman evi terk edip ailesinin yanına kaçtı. Ancak her seferinde ikna edilerek evine döndürüldü. Fakat 20 yıl boyunca kaderi hiç değişmedi. Genç kadın yaklaşık 4 yıl önce eşine boşanma davası açtı. Dava devam ederken, tehdit alınca kadın sığınma evine yerleştirilen R.A., çocuklarını kaybetme korkusuyla oradan çıkarak annesinin evine yerleşti. Çift 2 yıl önce boşandı, çocukların velayeti anneye verildi. Ne var ki eşinden boşanmasına rağmen talihsiz kadının çilesi bitmedi.

'AİLEM İŞKENCE EVİNE GÖNDERDİ'
Boşandıktan sonra da eşinden tehdit aldığını ve zaman zaman şiddet gördüğünü belirten R.A., "Daha çocuk yaşta iken ailem başlık parasıyla istemediğim biriyle beni evlendirdi. Evliliğim ilk yıllardan sonra şiddet görmeye başladım. Aileme durumu anlatınca, 'her evde olur' diyerek beni yeniden o işkence evine gönderiyorlardı. Boşanmama rağmen beni sürekli tehdit etti ve bazen gördüğü yerde şiddet uyguladı. Bu olaylar üzerine koruma talep ettim. 6 ay korundum ama süre doldu. Beni 'resmiyette boşandıysak bile, sen benim hâlâ dini nikâhlı eşimsin' diyerek tehdit ediyor. Koruma için yeniden başvuru yaptım" diye konuştu. Gördüğü şiddet nedeniyle psikolojisinin bozulduğunu ve annesinin yanında kaldığını söyleyen R.A., "Annemin yanında güvende değilim. Eski kocamın beni öldürmesinden korkuyorum. Çocuklarımla gözlerden uzak yeni bir hayat kurmayı ve yaşadıklarımı unutmak istiyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Artık korkmak istemiyorum'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN