Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mehmet dede rekor kırdığını göremedi

124 yaşındaki Mehmet Tatar, dünyanın en yaşlısı unvanı için Guinness Rekorlar Kitabı'na başvurmuştu. Ancak Kahramanmaraşlı dede bu isteğine kavuşamadan öldü

Giriş Tarihi: 20.8.2013
'Dünyanın yaşayan en yaşlı insanı' unvanını alabilmek için bir süre önce Guinness Rekorlar Kitabı'na başvuran ancak rekorlar kitabına giremeden ölen 124 yaşındaki Mehmet Tatar 12 çocuk, 65 torun sahibiydi. İki yıldır televizyonda yayınlanan bir firmanın şeker reklamında rol alan Mehmet dede kazandığı parayla kendisine ortopedik yatak almıştı. Mehmet dedenin uzun yaşam sırrı ise; et, yoğurt, süt ve baharla çıkan şifalı otlardı.. SABAH gazetesinde Esra Tüzün'ün hazırladığı 'Yüz yaşı devirmenin sırları' yazı dizisinden sonra Türkiye'nin yakından tanıdığı 124 yaşındaki Mehmet Tatar Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesinde yaşıyordu. Oğlu Musa Tatar'ın yanında kalan Mehmet dedenin 12 çocuk, 65 torun, 105 torununun çocuğu ve 11 torununun torunu vardı. Yaklaşık 2 ay önce mide kanaması geçiren Mehmet Dede önceki gece evde hayatını kaybetti. Oğulları, "Hastaneden taburcu olduktan sonra bir türlü kendisine gelemedi, bir haftadır hiçbir şey yiyip içmiyordu. Son olarak bir fincan zemzem içti ve gözlerini yumdu" dedi.

İŞİN SIRRI ET, YOĞURT VE SÜTTE..
Türkoğlu ilçesinde yörük obasında dünyaya gelen Mehmet Tatar, sağlığında verdiği röportajda, seferberlikte aile fertleri de dahil obasındaki tüm erkekler askere alınırken babasının orduya verdiği 250 koyunla kendisinin muaf tutulduğunu anlatmış, "Babam, amcalarım, dayılarım hepsi askere gitti. Benden bir yaş küçükleri de aldılar. Bir tek ben kaldım. Binlerce koyun, inek ve deveye ben baktım" demişti. Uzun hayatın sırrını stresten uzak yaşamaya ve doğal beslenmeye bağlayan Mehmet dede, et, yoğurt ve süt yediğini söylemiş, "Dere kenarlarında baharla çıkan şifalı otlardan yerdim. Salata yerine biz üçgül otu yerdik, kar altından çıkan çiriş otu bizim için ziyafetti. Tereyağsız yemek yemedim" diyordu.

REKLAM YILDIZIYDI

Yaşamı boyunca 3 kez evlenen Mehmet Tatar son eşi Fatma Tatar'ı 22 yıl önce kaybetti. Son bir yıla kadar hemen her işini kendisi gören Mehmet dede gözlük kullanmıyordu yalnızca az işitmekten şikâyetçiydi. Son 2 yıldır Ramazan Bayramı'nda televizyonda yayınlanan bir firmanın şeker reklamında "Ailen yanındaysa zaten bayramdır" diyerek tüm Türkiye'yi duygulandıran Mehmet Tatar ekranda kendisini görünce "Ulaaa.. Aman da çıktı, çıktı" diye sesleniyordu. Mehmet dedeye reklamda 6 yaşındaki torununun torunu Meryem de eşlik ediyordu. Mehmet dede reklam filminden aldığı parayla kendisine tam ortopedik bir yatak almıştı.

İŞARET DİLİYLE BAYRAMLAŞTI
Son günlerde yaşadığı sağlık problemleri nedeniyle konuşma güçlüğü çeken Mehmet dedenin son Ramazan Bayramı'nda kendisini ziyarete gelenlerle işaret diliyle selamlaştığı öğrenildi. İlk yaş gününü geçen yıl oğlu Musa ve onun çocukları ile kutlayan Mehmet dedeye Belediye Başkanı Mustafa Taşhan akülü tekerlekli sandalye hediye etmişti. Türkoğlu Belediye Başkanlığı, 5 ay önce 124 yaşındaki Mehmet Tatar'ın 'dünyanın yaşayan en yaşlı insanı' ünvanını alması için Guinness Rekorlar Kitabı'na başvuru yapmıştı. Başvurusu kabul edilen Mehmet dede sonucu göremeden hayata gözlerini yumdu. Türkoğlu ilçesindeki bir ilkokulun hazırladığı, "Büyükannemin Defterinden Peri Masalları" projesi çerçevesinde geçtiğimiz Mayıs ayında Polonya, Bulgaristan, Litvanya ve İspanya'dan gelen 20 kişilik öğretmen grubu, Mehmet dedeyi evinde ziyaret etmişti.

193 KİŞİLİK AİLENİN REİSİYDİ

Mehmet Tatar'ın torunlarından Ekrem Tatar (42), "Dedemin tek isteği vardı. Ölmeden önce 193 kişilik aileyi bir arada görmek istiyordu. Ona zaman zaman 'bu kadar torunun var, onların da bu kadar çocukları oldu' dedikleri zaman 'Hani nerde hepsi' derdi. Ama bu zaten mümkün olmazdı. İl dışında olanlar, çalışanlar, bu hiçbir zaman mümkün olmadı. Allah hepimize böyle uzun ömürler versin. Sohbetlerinde hep avcılığı anlatırdı"dedi.

CENAZESİNDE BİRLİK MESAJI
Mehmet Tatar'ın cenazesi, dün Türkoğlu ilçesinde toprağa verildi. Göçmenler Camisi'ndeki cenaze törenine, AKP Kahramanmaraş Milletvekili Sıtkı Güvenç, Kaymakam Tuncay Akkoyun, Türkoğlu Belediye Başkanı Mustafa Taşhan ve vatandaşlar katıldı. Sıtkı Güvenç, dedenin ramazanda oynadığı reklam filminde verdiği birlik ve beraberlik mesajıyla dünyanın sevgisini kazandığını vurguladı. Güvenç, "Bir kaç ay önce ziyaret etmiştim. Başbakanımıza selam söylemişti. Selamını iletip, duasını isteyeceğim" dedi. Başkan Taşhan ise Mehmet Tatar'ın "dünyanın en yaşlı insanı" unvanını alması için belediye olarak bir süre önce müracaatta bulunduklarını belirterek, "Guinness'e giremeden hayata veda etti. Çok üzüldük. Allah rahmet eylesin" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mehmet dede rekor kırdığını göremedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN