Arazi için önce kentte sonra köyde çatıştılar

Giriş Tarihi: 22.8.2013

Diyarbakır'da arazi anlaşmazlığı yüzünden iki aile canlı hayvan borsası önünde çatıştı, 2 kişi öldü. Ardından, öldürülenlerin yakınları köyde ev bastı, 2 yaşındaki çocuk öldü. Toplam 8 kişi yaralandı

Diyarbakır'da PKK'nın yıllarca kamp ve üslenme alanı olarak bilinen Kutlu köyüne bağlı Kerpiçören mezrasında yaşayan Tekel ve Tokur aileleri arasındaki arazi anlaşmazlığı dün saat 06.00'da silahlı çatışmaya dönüştü. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin canlı hayvan borsasında karşılaşan iki aile üyeleri arasında Silvan Barajı inşaatı nedeniyle köydeki bazı arazilerin istimlâk edilmesinden dolayı başlayan tartışma silahlı kavgaya dönüştü. İddiaya göre Ş.T., Şahabettin (33) ve Hüsnü Tekel (42) kardeşlere kurşun yağdırdı. Hüsünü Tekel olay yerinde Şahabettin Tekel ise hastanede ölürken iki kişi de yaralandı.

EV BASTILAR

Zanlı olay yerinden kaçarken çatışma haberi kısa sürede mezraya ulaştı. Tekel ailesi üyeleri, Tokur ailesinin yaşadığı eve silahlı saldırı düzenledi. Burada çıkan çatışmada Tokur ailesinden 2 yaşındaki bir çocuk kaybetti, 6 kişi de yaralandı. Olayın duyulması üzerine Lice'den çok sayıda askeri araç ve zırhlı birlik geniş güvenlik önlemleri altında Kerpiçören mezrasına gitti. Jandarma Özel Harekât birlikleri ve korucular da köyde geniş güvenlik önlemi aldı. Çatışmanın büyüme ihtimaline karşı köye giriş ve çıkışlar kontrol altında tutulurken, havadan iki helikopter de köy üzerinde uzun süre dolaştı. Kavgaya karışan taraflardan 5 kişi gözaltına alındı.

20 GÜNDE 29 KİŞİ ÖLDÜ
Bölgede son dönemde sıkça arazi kavgaları yaşandı. Hazro ilçesine bağlı Çiftlibahçe köyünde geçen hafta iki aile arasında çıkan silahlı çatışmada 5'i kadın 8 kişi öldü, 7'si kadın 10 kişi de yaralanmıştı. Bu olaydan kısa süre önce Bismil ilçesinde iki aile arasındaki çatışmada 8 kişi ölmüş, 5 kişi de yaralanmıştı. 20 gün önce Muş'ta arazi anlaşmazlığı nedeniyle yaşanan kavgada da 8 kişi hayatını kaybetmişti. Geçen pazar günü ise Batman'da akraba iki ailenin silahlı çatışmasında 2 kişi ölmüş, 20 kişi yaralanmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arazi için önce kentte sonra köyde çatıştılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN