Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir ölüm, 300 kişiyi ata yurdundan etti

İki ailenin kavgasında 18 yaşındaki bir gencin ölmesi üzerine aynı aileden 300 kişi köyden kaçtı. Bir buçuk aydır sürgün hayatı yaşayan ailenin köyde bıraktıkları 24 ev ile bütün araçları yakılıp yıkıldı

Giriş Tarihi: 22.8.2013
Antakya'ya bağlı Apaydın köyünde yaklaşık 45 gün önce yol verme kavgası yüzünden iki kişi arasında çıkan tartışma, köyün en büyük iki ailesi Çağatay ve Dönmez'ler arasında silah, taş ve sopaların kullanıldığı kavgaya dönüştü. 18 yaşındaki Abdülkadir Çağatay'ın hayatını kaybettiği kavgada 18 kişi yaralandı, cinayet zanlısı olarak Ahmet Dönmez tutuklandı. Jandarma olayların büyümemesi için 2 bine yakın nüfusu bulunan köyde yoğun güvenlik önlemi aldı. Ancak gerginlik yine de büyüdü. Valiliğin de devreye girmesiyle, daha fazla kan akmaması için, Dönmez ailesinin bir süreliğine evlerinden ayrılmasına karar verildi. Jandarma gözetiminde köyden kaçırılan 300 kişiden bir bölümü, kiraladıkları evlere, diğerleri ise Hatay ve Antalya'daki yakınlarının yanına sığındı.

YAĞMADA TEK GÖZALTI YOK

Kan davasından korkan Dönmez ailesi köyden ayrılır ayrılmaz, aileye ait TIR ateşe verildi. Araç kullanılamaz hale gelirken, bir süre sonra da evlerinin yağmalandığı haberi geldi. Jandarma olayla ilgili soruşturma başlattı ancak olaylar yine durulmadı, Dönmez ailesinin köydeki 24 evi ateşe verildi. Evler eşyalarıyla birlikte yanarken, tüm bunlara rağmen ne bir gözaltı ne de tutuklama oldu. Yaklaşık bir buçuk aydır evlerinden, yurtlarından uzakta sürgün hayatı yaşadıklarını belirten aile üyeleri isyan etti. Özellikle kadınlar ve çocuklar gözyaşlarına boğulurken, aile üyeleri, "Ufacık bir tartışmanın buralara kadar gelmesini aklımız almıyor. Canımızı kurtaralım diye kaçtık, evlerimiz araçlarımız yağmalandı, yakıldı, yıkıldı. İçimizde maddi durumu kötü olanlar var. Eşi hapishanede bulunanlar, yetim çocuklar var. Bunlara kim bakacak? Kim suçluysa suçunun cezasını çeksin. Ama bir kişi için 300 kişiye sürgün hayatı yaşatılmasın" dediler.

'ÇOCUKLAR KALEM TUTSUN'
Köyde yaşananlardan muhtar Ömer Çağatay'ı sorumlu tutan Hidayet Dönmez ise "Bize 'sizi bu köyde yaşatmayacağım' diye tehdit savuruyor. Muhtar bu gücü nereden alıyor? Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız. Yakıp yıkmak bu kadar kolay mı? Biz gençlerimiz ölmesin diye köyü terk ettik. Çünkü biz çocuklarımızı silah tutmaları için değil kalem tutmaları için dünyaya getirdik. 18 yaşında bir genç hiç uğruna hayatını kaybetti. Yazık değil mi? Devlet büyüklerinin araya girip bu husumete son vermesini istiyoruz. Artık evimize dönmek istiyoruz" dedi. Çocuklarının sık sık ne zaman eve döneceklerini sorduğunu gözyaşları arasında anlatan Hatice Dönmez ise "Onlara cevap veremiyorum. Sadece evimize dönmek istiyoruz" dedi. Babasının cezaevinde olduğunu söyleyen küçük Ali de gözyaşları içinde evlerini, köylerini çok özlediklerini söyleyebildi.

'BİRAZ ZAMAN LAZIM'
Tehdit iddialarını reddeden Apaydın muhtarı Ömer Çağatay (60) 30 yıllık muhtar olduğunu belirterek, "Ben de dönüp evlerine yerleşmelerini isterim. Ancak ortada 1 ölü, 18 yaralı var. İnsanların acısı taze. Barış istiyorlarsa köyden bir müddet uzak dursunlar. Çünkü burada ben muhtar olarak kimsenin güvenliğini sağlayamam. Bu durumda köye gelmeleri demek yeni olayların başlaması demek. Kimsenin burnunun kanamaması ve olayların yatışması için biraz zaman lazım"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir ölüm, 300 kişiyi ata yurdundan etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN