Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gurbetçiler, "zorlu" dönüş yolunda

Bulgaristan sınır kapısının yoğunluğa yeterli düzeyde yanıt verememesi nedeniyle 'nda yaklaşık 3 kilometrelik kuyruk oluştu. Uzun süre beklemekten sıkılan bazı gurbetçiler, durumu toplu halde korna çalarak protesto etti.

Giriş Tarihi: 23.8.2013 13:27 Güncelleme Tarihi: 23.8.2013 14:26
Yıllık izinlerinde memleketlerine gelen ve geçen haftadan itibaren dönmeye başlayan gurbetçiler, sınır kapılarında yoğunluk oluşturdu. Bulgaristan sınır kapısında, araçlardaki arama ve personel yetersizliği nedeniyle Kapıkule ve Hamzabeyli sınır kapılarında kuyruklar meydana geldi.

Edirne Vali Yardımcısı ve Kapıkule Mülki İdare Amiri Nedim Özırmak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bulgaristan sınır kapısının gurbetçi yoğunluğuna cevap verememesi nedeniyle 'nda kuyruk oluştuğunu söyledi.Bulgaristan'a açılan Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda da yoğunluk başladığını ifade eden Özırmak, şöyle konuştu:

''İpsala Sınır Kapısı boş. Gurbetçilere yaptığımız duyuruda bu kapımıza yönlendiriyoruz. Bulgaristan insan kaçakçılığını önleme çalışmaları kapsamında giriş yapan araçları yoğun olarak arıyor. Bu nedenle yoğunluğa cevap veremiyor. Kapıkule Gümrük Sahası dolduğu için, gurbetçilerin kuyruğu sınır kapısı dışına taştı."

Gurbetçiler de hem sıla hem de dönüş yolunda sınır kapılarında beklemenin zor olduğunu, Bulgaristan'ın personel sayısını artırıp yaşanan sıkıntıyı bir an önce gidermesi gerektiğini belirttiler. Beklemekten sıkılan bazı gurbetçiler ise toplu halde korna çalarak durumu protesto etti.
Kapıkule Sınır Kapısı önünde oluşan yaklaşık 3 kilometrelik kuyruğun daha da uzaması bekleniyor.

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü yaptığı duyuruda, "Bulgaristan Kapitan Andreevo Gümrük Kapısındaki (Kapıkule'nin karşısı) inşaat çalışmaları henüz tamamlanmadığından dolayı kapasitesinin sınırlı olması ve Bulgar polis memurları tarafından yasadışı göçmen kaçakçılığına karşı sıkı kontrol yapılması nedeniyle, Perşembe ve Cuma günleri Kapıkule'de yoğunluk yaşanmaktadır.

Yoğunluktan etkilenmek istemeyen yolcuların yurtdışına dönüşlerinde, Perşembe ve Cuma günlerini tercih etmemeleri, bu günlerde çıkış yapmak zorunda olanlar ise canlı kamera görüntüleri ve canlı yoğunluk istatistiklerini takip ederek, yoğunluk durumuna, geldikleri ve gidecekleri güzergahlara göre, Hamzabeyli, Pazarkule, İpsala veya Dereköy Gümrük Kapılarımızı kullanabilirler."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gurbetçiler, "zorlu" dönüş yolunda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN