23 yaş genç görünecek

Giriş Tarihi: 24.8.2013

Prof. Ömer Özkan ve ekibi 31 yaşındaki gencin yüzünü, 54 yaşındaki Salih Üslün'e 8 saatlik operasyonla nakletti. Özkan, "Yüz tam oturdu ve çok güzel oldu. Yorulduk ama mutluyuz"dedi

Türkiye'nin 6'ıncı yüz nakli Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Prof. Dr. Ömer Özkan tarafından gerçekleştirildi. Fransa'dan sonra en fazla yüz naklinin yapıldığı ülke Türkiye olurken, 2 yıla yakın bir sürede 4 yüz nakline imza atan Prof Dr. Ömer Özkan 35 gün içinde iki yüz nakli yaparak dünya rekoru kırdı. 8 saat süren operasyonun ardından açıklama yapan Prof. Özkan yüzün beklendiğinden de güzel olduğunu söyledi. Antalya'da geçirdiği kazanın ardından beyin ölümü gerçekleşen 31 yaşındaki simitçi Muhittin Turan'ın yüzü 8 saat süren operasyonla Edirneli 54 yaşındaki Salih Üslün'e nakledildi. Ömer Özkan'ın 9 aylık hamile eşi Özlenen Özkan da oper asyona katıldı. Türkiye'nin yüz nakli yapılan en yaşlı hastası Salih Üslün ameliyatın ardından 23 yaş gençleşecek.

AİLE ORGANLARI BAĞIŞLADI

Motosikletiyle 3 gün önce kaza yapan ve önceki gün beyin ölümü gerçekleşen 31 yaşındaki simitçi Muhittin Turan'ın organları ve yüzü ailesi tarafından bağışlandı. Bunun üzerine harekete geçen Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Plastik ve Rekontsrüktif Cerrahi Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Ömer Özkan, Özel Medstar Antalya Hastanesi'ne gitti. Yüzün, Edirne'de yaşayan Salih Üslün'e nakledilmesine karar verildi. Türk Telekom'dan emekli olduktan sonra Edirne'de çiftçilik yapan 54 yaşındaki Salih Üslün, İstanbul'dan ilk uçakla Antalya'ya geldi. Yüzü almak için önceki gece 23.00'te ekibiyle operasyona başlayan Özkan yaklaşık 8 saatlik operasyonla Turan'ın tüm saçlı derisi, göz kapakları, alt ve üst çene, burun, dilin yarısını aldı. Turan'ın kol ve bacakları ise kullanılacak durumda olmadığı için alınmadı. Saat 07.15 sıralarında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne gelen Ömer Özkan, kendisini bekleyen gazetecilere "Herşey gayet yolunda" dedi.

8 SAAT SÜRDÜ

Yüz nakli ameliyatı dün saat 07.30 sıralarında başladı. Ömer Özkan'ın 9 aylık hamile eşi Doç. Dr. Özlenen Özkan da Edirneli Salih Üslün'ün yüzünü nakil için hazırlandı ve operasyona katıldı. Yaklaşık 8 saat süren operasyonla Turan'ın yüzü Salih Üslün'e nakledildi. Edirne'nin Havsa ilçesine bağlı Naipyusuf köyünde oturan Salih Üslün, 4 yıl önce kümese dadanan fareleri korkutmak için elinde tüfekle beklediği sırada, tüfeğin yere düşerek patlaması sonucu yüzünden yaralandı. Üslün'ün eşi Yıldız Üslün, "Bir sabah biz uykudayken kümesin oradaki fareleri korkutmak için gitmiş. Yanımıza geldiğinde yüzü kanlar içindeydi. Hemen Havsa Devlet Hastanesine kaldırdık. Daha sonra İstanbul'da tedavi gördü. Allah'ıma şükürler olsun artık morali düzgün olacak. Evden pek çıkmazdı, maskeyle dolaşırdı. Ömer hocamızdan Allah bin kere razı olsun."dedi. Salih Üslün'ün ağabeyi Ziya Üslün de sevinç gözyaşı döktüklerini, ameliyatın aşamalarını televizyondan izlediklerini söyledi. Ameliyatın ardından, Türkiye'nin yüz nakli yapılan en yaşlı hastası Salih Üslün, 23 yaş genç görünecek.

ÜÇÜNCÜ ARAMADA MÜJDE
Babasıyla birlikte Antalya'ya gelen Sedat Üslün, "Babamın zor bir hayatı vardı. İki ameliyat geçirdi. Yemek yemesi zor olduğundan şırıngayla besleniyordu. Birilerinin her zaman etrafında durması gerekiyordu. İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gördü. Orada yüz nakli olmayınca buraya, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne başvurduk, kabul edildi. Yüz nakli sırasına 8 ay önce yazıldık, iki kere tetkik yaptırdık. Hastaneden zaman zaman arayarak 'Her an gelebilirsiniz' dendi. Üçüncü aramada haber geldi. Babam haber geldiğinde bu durumdan kurtulacağı için çok heyecanlı ve sevinçliydi" diye konuştu.

"4 TAM YÜZ NAKLİ GERÇEKLEŞTİREN BAŞKA ÜLKE YOK"
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Ömer Özkan, eşi Özlenen Özkan, Rektör Yardımcı Prof. Dr. Ömer Geçici, Başhekim Prof. Dr. Mustafa Ünal, Organ Nakli Koordinatörü Nilgün Keçecioğlu, Yrd. Doç. Arzu Akçal ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı'ndan Doç. Dr. Sinan Tozoğlu basın toplantısı düzenledi. Oldukça güzel ve zevkli bir ameliyat geçirdiklerini belirten Özkan, "Yapılan işlem dolayısıyla diğerlerine göre uzun sürdü. Yüz tam oturdu. Bu hasta diğer yüz nakillerine göre yüzü en kötü olan hastaydı. Yaptığım en komplike yüz nakillerinden biri oldu. Ekip olarak çok yorulduk ama mutluyuz" dedi. Yaptığı ameliyatın benzerinin olup olmadığı sorulan Özkan, "Fransa'da 9 yüz nakli yapıldı. Bunlardan 2-3 tanesi tam yüz nakliydi. Bu bir yarış değil ama onların yaptığı kadar biz de bunları yapabiliyoruz. Dünyada alt ve üst çene naklinin yapıldığı 4 tam yüz nakli gerçekleştiren başka ülke yok"dedi. Saçlı deri naklinin yapıldığını hatırlatan Özkan, "Saçları yoktu, kazanılmış oldu. Ama saçları kazanmak için yapılan ameliyat değildi, ama yapılmışken bu da oldu" dedi. Özkan, "Yiyemeyen, çiğneyemeyen, gözleri birbirinden uzakta olan, görme ve yeme içme fonksiyonlarında sıkıntı olan bir hastaydı. Eksik olmasın diye hepsini taşıdık" dedi. Dokuz aylık hamile olmasına rağmen saatlerce ayakta kalan Özlenen Özkan ise, "Doğuma kadar jübilemi yaptım artık. Herhangi bir sıkıntı olmadı. Kendimi ve bebeğimi riske atmadım, merak etmeyin" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
23 yaş genç görünecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN