Gündüzleri temizlikçi geceleri 'türkü star'

Nazmiye Akbulut, 15 yaşında köyünden İstanbul'a geldi. 16'sında doğum yaptı. Evini geçindirmek için 21 yıldır gündüzleri temizlik yapıyor, geceleri düğünlerde sahne alıyor. Hayali albüm çıkarmak...

Giriş Tarihi: 24.8.2013
İstanbul'un türkü barlarında 21 yıldan beri türkü söyleyen Nazmiye Akbulut'un hikâyesi hem duygusal hem neşeli kısacası hayata dair. Henüz 15 yaşındayken evlenip köyünden İstanbul'a gelen Nazmiye Akbulut (36), 16 yaşındayken bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Akbulut, eşinin ekonomik durumu kötü olduğu için çalışmak zorunda kaldı.

SAHNE ADI SİVASLI NAZO

Köyde ailesinden gelen türkü söyleme yeteneği olduğu için bir yakınının, "Düğün salonunda solist arıyorlar istersen bir bak" teklifiyle yaşamı değişti. Düğün salonunda sahneye adımını atan Akbulut, tam 21 yıldan beri akşamları "Sivaslı Nazo" sahne adıyla türkü söylüyor. Gündüzleri de temizlikçi olarak işe gidiyor. 21 yaşındaki kızı ve eşiyle birlikte kirada oturan Akbulut, "Gündüzleri Nazmiye akşamları ise Sivaslı Nazo'yum" diyor. Repertuvarında 10 bin türkü ve şarkı yer alan Akbulut, İstanbul'un değişik ilçelerinde haftada dört gece sahneye çıkıyor. Gece sahnesi bittikten sonra sabah 08.00'de önlüğünü giyip temizliğe başlıyor.

7 BİN LİRA BİRİKİM
Akbulut'un, Facebook ve sosyal medya üzerinde adına açılan özel sayfalarda 10 binden fazla takipçisi var. Sahneye çıktığı gece türkü barlardaki videoları hayranları tarafından web üzerinden yayınlanıyor. "Hayatımdaki en büyük amacım kalıcı bir eser bırakmak" diyen Akbulut, akşam sahneden kazandığı para ile ev bütçesine katkı sağlıyor, gündüz kazancı ile albüm için para biriktiriyor. Şarkıcı olduğu kadar aynı zamanda bir anne olduğunu hiç unutmadığını söyleyen Akbulut, "Albüm çıkarmayı daha sosyal mekânlarda çalışabilmek için istiyorum. Programlara gittiğimizde insanlar, 'Albümün var mı?' diye soruyor. 10 yılda ancak 7 bin lira biriktirebildim. O parayla albümün bir kısmını tamamladık. Ancak 8 bin lira daha lazım. Herhalde ölmeden tamamlarım. Temizlikten ayda 750 lira kazanıyorum. Sahnelerden de masraflarımı çıkardıktan sonra aylık 500-600 lira ancak kalıyor. Eşim de asgari ücretle çalışıyor. Bu yüzden 21 yıldır aynı evde kiracı olarak oturuyoruz" diye konuşuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gündüzleri temizlikçi geceleri 'türkü star'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN