Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En nadir, en değerli

Giriş Tarihi: 25.8.2013

Türkiye Cumhuriyeti'nin en nadir parası denilen birinci emisyon 1000 liradan ikisi koleksiyoncularda çıktı. Uzmanlara göre "Bu paraların bir araya gelmesi mucize."

Türkiye Cumhuriyeti'nin en nadir parası olarak bilinen birinci emisyon 1000 liradan ikisi, iki koleksiyoncuda ortaya çıktı. Araştırmacı yazar Necati Doğan, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk 1000 liralık banknotu olma özelliğini taşıyan bu paranın, 1925'te kanunlaşıp 2 yıl sonra İngiltere'de "De Thomas De La Rue" matbaası tarafından basılarak 1927'de tedavüle sunulduğunu anlattı. Banknotun 15 bin 374 adet basıldığını ve 1939'da tedavülden kaldırıldığını kaydeden Doğan, bu paralardan 23'ünün değiştirilmek üzere Merkez Bankası'na teslim edilmediğini söyledi. Bu paralardan 6-7'sinin sağlam kaldığının tahmin edildiğine değinen Doğan, bulunan iki banknotun bu nedenle büyük önem taşıdığını kaydetti. Doğan, 124 milimetre eninde, 201 milimetre boyunda, koyu mavi renkteki banknotun ön yüzünde Atatürk portresi, arka yüzünde Sakarya Demiryolu Hattı ve Geyve Boğazı bulunduğunu ifade etti.

DEĞERİ 300-500 BİN LİRA

Banknotun Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu dönemde Türkiye'nin en değerli parası olduğunu belirten Doğan, harf devriminden önce basılması nedeniyle ön yüzünde Osmanlı Türkçesi ile "Türkiye Cumhuriyeti" ibaresinin yer aldığını, filigran kısmında ise Türkiye Cumhuriyeti yazısının görüldüğünü vurguladı. İngiltere basımı birinci emisyon 1000 liranın "en nadir ve değerli Türk banknotu" olma özelliğini taşıdığını vurgulayan Doğan, şöyle konuştu: "Bugün Türkiye'de o dönemden kalma 6-7 adet 1000 liralık banknot bulunduğunu tahmin ediyoruz. 1000 liranın değeri bugün 300 bin ile 500 bin lira arasındadır. Paranın temiz korunması durumunda değeri iki katına çıkabilir. Satın aldığım bu paralar, isminin açıklanmasını istemeyen başka koleksiyonerler tarafından satın alındı." Türkiye'nin en nadir parasının bugün Merkez Bankası'nın müzesinde dahi bulunmadığını ifade eden Doğan, "Bu paraların bir araya gelmesi gerçekten bir mucize. Bu para, dünya kağıt paraları içinde de 'çok nadir' olarak nitelendirilmektedir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En nadir, en değerli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN