'Faili meçhul' soyguna dava

Gurbetçi çiftin Kayseri'deki bir bankada birikimlerini koydukları kiralık kasa soyuldu. Savcı "Faili meçhul" dedi. Çift, tazminat istiyor

Giriş Tarihi: 25.8.2013
Gurbetçi Ali ve Tülay Ş. çifti, 20 yıl önceki düğünlerinin hemen ardından Kayseri'de bir bankadan kasa kiraladı. Almanya'da işçi olarak çalışan çift, önce düğündeki takılarını, sonra da yurtdışındaki birikimlerini her yıl izine geldiklerinde kasaya koymaya başladı. Eşi gündelik temizliğe giden, kendisi ise bir fabrikada çalışan Ali Ş., 20 yılda kasada 200 bin liralık altın biriktirdi. Emekli olduktan sonra Türkiye'de rahat bir hayat sürebilmenin hayalini kuran çift, 2011 yazı izne geldiklerinde yine ilk olarak bankaya gitti. Ancak biri kendilerinde diğeri bankada olmak üzere iki anahtarı bulunan kiralık kasanın kilidini kırıldığı, içindeki Adana burması bilezik, kolye, çocuk künyesi ve cumhuriyet altınlarının bulunduğu ziynetin yaklaşık yüzde 80'inin çalındığı anlaşıldı.

ESRARENGİZ SOYGUN

Polis hırsız ya da hırsızların girdikleri odanın kapısında hiçbir zorlama izine rastlamadı. Odada güvenlik kamerası da bulunmadığı için kasayı kimin açtığı belirlenemedi. Banka görevlileri hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verilerek savcılık soruşturması, tozlu raflardaki yerini aldı. Olayın faili meçhul olması nedeniyle ceza davası açılmazken, aile, zararlarının karşılanması için banka hakkında dava açtı. Atanan bilirkişi heyeti, gurbetçi çifti kusursuz bankayı ise ağır kusurlu buldu. Çiftin avukatı "Olaydan sonra banka şubesi, kasa bölümüne güvenlik kamerası koydu. Kapıda zorlama yok, tünel yok. Tek kasa soyulmuş. Kasayı kimin ya da kimlerin açtığı belirlenemedi. Ama banka müvekkillerimin parası vermek zorunda" diye konuştu. Mahkeme devam ediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Faili meçhul' soyguna dava
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN