'Hedef rekor değil yardımcı olmak'

4. yüz naklini yapan Prof. Dr. Ömer Özkan "Önemli olanın insanların sağlığı ve sorunsuz olmasıdır" dedi. Nakil yapılan hastanın ilk gününde durum iyi

Giriş Tarihi: 25.8.2013
Türkiye'nin 6. yüz naklini önceki gün gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan, operasyonun olumlu geçtiğini, hastanın saçları ve sakallarının uzayacağını belirterek, "Hedefimiz rekor değil, insanlara yardımcı olmak" diye konuştu. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özkan, Akdeniz Üniversitesi'nin 4'üncü, Türkiye'nin ise 6'ncı yüz nakli yapılan 54 yaşındaki Salih Üslün'ün ameliyattan sonraki birinci gününde sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi. Yoğun bakımdaki her hastayı "riskli" olarak değerlendirdiklerini ve ilk 10 günün önemli olduğunu ifade eden Özkan, yoğun bakım ünitesindeki tedavinin başarılı şekilde sürdüğünü kaydetti. Salih Üslün'ün kaç gün yoğun bakımda kalacağına o bölümdeki hekimlerin karar vereceğini belirten Özkan, kendileri için hastanın bir an önce sağlığına kavuşmasının önemli olduğunu vurguladı.

"SAÇI DA UZAR SAKALI DA"
Üslün'e alt üst çene, dil, saç ve tam yüz nakli yapıldığını hatırlatan Özkan, tedavi sürecinde gerekirse farklı operasyonların da yapılabileceğine değindi. Hastanın dilinin geride olması nedeniyle nefes almakta, yemek yemede, konuşmada sıkıntı çektiğini anlatan Özkan, "Boğazındaki operasyonun ardından hastamız daha rahat yemek yiyebilecek, konuşabilecek, içebilecek. Bir ya da bir buçuk ay sonra konuşur inşallah" dedi. Üslün'e saçlı deri nakli yapıldığını ifade eden Özkan, "Sakalları gibi saçları da uzayacak" diye konuştu. Gazetecilerin "Rekora mı koşuyorsunuz?" sorusuna Özkan, "İnsanların neye ihtiyacı varsa o konuda yardımcı olmak istiyoruz. Bizim için insanların sağlığı önemli. Rekora koşmak için değil ama oldukça güzel gidiyor. İnsanlara yardımcı olmak için yapıyoruz. Önemli olan nakiller başarılı olsun, her şey sorunsuz bir şekilde gitsin" dedi. Yüz naklinin de böbrek nakli gibi normal nakiller arasında yer almasını arzuladıklarını ifade eden Özkan, "Önemli olan ihtiyacı olan hastaya naklin yapılması" diye konuştu.

'BAŞKA YÜZLE GELECEK AMA O KOCAM SALİH'
Yüz nakli olan Edirneli çiftçi Salih Üslün'ün evinde bayram havası var. 54 yaşındaki Üslün'ün büyük oğlu Sedat ameliyat için Antalya'ya giden babasını yalnız bırakmadı. Küçük oğlu Serdar (17) ve eşi Yıldız Üslün (47) ise Edirne'nin Havsa ilçesine bağlı Naipyusuf köyünde sevinç ve heyecanla bekliyor. Çok mutlu olduğunu söyleyen Yıldız Üslün, "Bugüne kadar bizi çok oyaladılar. Sonunda Allah yüzümüze güldü, Antalya'dan beklediğimiz telefonu aldık. Eşim köyde insanların içine çıkmak istemiyordu. Beslenme ihtiyacını karşılayamıyordu. Çoğu zaman damlalıkla besliyorduk. Eğer bizden birisi yoksa aç kalıyordu. Evin bir odasını o kullanıyordu, giriyor ve uzun süre çıkmıyordu" dedi. Yıldız Sülün şöyle konuştu: "Hiç tanımadığım değişik bir yüzle gelecek. Ancak ben onun benim eşim Salih olduğunu biliyorum. Bir an önce Salih'in aramıza katılacağı günü bekliyoruz. Doktorlara teşekkür ediyorum."

OĞLU ORGANLARINI BAĞIŞLADI
Salih Üslün'ün oğlu Sedat tüm organlarını bağışladı. Yüzünü bağışlayan Muhittin Turan'ın ağabeyi ile biraraya gelen oğlu Sülün, "Allah onlardan razı olsun. Organları bağışlanmamış olsaydı bugün babam için yeni bir umut doğmamış olacaktı. Bağışın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladık" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hedef rekor değil yardımcı olmak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN