Donanmanın selam verdiği türbe açıldı

Kanuni Sultan Süleyman'ın sütannesi Afife Hatun'un oğlu Şeyh Yahya Efendi'nin Mimar Sinan imzalı türbesi restorasyonun ardından dün resmi törenle açıldı

Giriş Tarihi: 26.8.2013
Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından iki yıllık restorasyonla yenilenen İstanbul Beşiktaş'taki Yahya Efendi Türbesi'nin açılışını, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış yaptı. Kanuni Sultan Süleyman'a danışmanlık görevi de yapan "İstanbul'un manevi koruyucuları"ndan biri olduğuna inanılan padişahın sütannesi Afife Hatun'un oğlu Yahya Efendi'nin yenilenen türbesinin orijinal anahtarı, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'e teslim edildi. Bakan Çelik de 450 yıla yakın geçmişe sahip tarihi türbeyi orijinal anahtarıyla yeniden ziyarete açtı.

'İSTANBUL'UN MUHAFIZI'
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, açılışta yaptığı konuşmada, İstanbul'un sadece görüntüsüyle bedeniyle var olan bir şehir olmadığını ifade ederek, "İstanbul kendisine ebediyete kadar ruh üflenmiş bir şehirdir. O sebeple İstanbul'un muhafızları sadece üzerinde yaşayan bizler değiliz. Yahya Efendi Hazretleri gibi zatlar, İstanbul'un asıl koruyucuları, muhafızları ve sahipleridir" diye konuştu.

KANUNİ'YE TAVSİYELER

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da Yahya Efendi'nin sütkardeşi Kanuni Sultan Süleyman'a "Saltanatta gaflet olmaz, unutma seni ahirette tacın ve tahtın değil, sadece adaletin kurtarır" diyecek kadar adalet âşığı bir insan olduğunu anlattı. Bağış, bu tür eserleri bir bir restore ettikçe onlarla yitik değerleri canlandırdıklarını da vurguladı. Yahya Efendi'nin hayatta iken sahip olduğu büyük şöhret İstanbul'da vefatından sonra da devam etmiş, türbesi ile tekkesinin çevresi kendisine "komşu" olmak isteyen binlerce insanın kabirleri ile dolmuş. 16'ncı yüzyılın ikinci yarısından itibaren türbeye gömülmüş olan birçok tarikat ehli, devlet ricali, ulema, hanedan ve saray mensubuna ait mezar taşları tarihi değer taşıyor.

TARİHİ YAZILARA KORUYUCU LEVHA
Mimar Sinan'a yaptırılan türbedeki tarihi yazılar plastik koruyucu levhalarla korumaya alındı. Osmanlı gemi kaptanlarının sefere çıktıkları sırada türbenin önünden geçerken selam atışı yaptıkları rivayet edilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Donanmanın selam verdiği türbe açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN