Mescid-i Aksa çevresinde yeni göçük

İsrail'in Hazreti Süleyman mabedini aramak için yaptığı arkeolojik kazılar, Mescid-i Aksa yakınında Filistinlilere ait bir evin avlusunda göçüğe neden oldu.

Giriş Tarihi: 26.8.2013 15:28 Güncelleme Tarihi: 26.8.2013 16:52
Filistin yönetiminin, Mescid-i Aksa'nın altının oyulduğu ve tarihi yapıyı yıkılıp çökme tehlikesiyle karşı karşıya bıraktığı gerekçesiyle itiraz ettiği kazılar, gelen tepkilere rağmen devam ediyor. Yerin 30 metre altında yapılan ve Mescid-i Aksa'yı kale gibi çevreleyen kazılar, bölgede sık sık göçüklere yol açıyor.

İsrailli arkeologların yürüttüğü kazılar, son olarak Mescid-i Aksa'nın Silsile Kapısı'na 60 metre mesafede bulunan Filistinlilere ait binanın avlusunda, 3 metre eninde, 15 metre derinliğinde bir göçüğe neden oldu.

Ağlama Duvarı'ndan Mescid-i Aksa'ya açılan Tenzekiye Medresesi ve Silsile Kapısı'nın altından geçen kazılar, Pamukçular Kapısı'nın ardından Katolik Ermeni Kilisesi'nin altına ulaşıyor. Daha sonra sola kıvrılan tünel, Mescid-i Aksa'nın diğer kapısı Babu'l-Hıtta'ya ulaşmadan Hristiyanlar tarafından Hz. İsa'nın sırtında bir çarmıhla yürütüldüğüne inanılan ''Via Dolorasa''nın (Çile yolu) başında son buluyor.

Tünel, Emeviler, Eyyubiler, Memlüklüler ve Osmanlılardan kalma pek çok tarihi yapının altından geçerek Mescid-i Aksa'yı adeta bir kale gibi çevreliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mescid-i Aksa çevresinde yeni göçük
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN