Tek hayali ölen oğlunun adını ölümsüzleştirmek

Giriş Tarihi: 26.8.2013

Komiser pilot Murat Güçlü, 2011'de düşen polis helikopterinde şehit oldu. Acılı annesinin tek arzusu düğününe 9 gün kala ölüm haberini aldığı oğlunun adının bir okul veya parka verilmesi...

İki yıl önce Anadolu Hisarı'nda düşen polis helikopterinde 4 kişiyle birlikte hayatını kaybeden komiser pilot Murat Güçlü'nün annesi SABAH'a konuştu.

'BANA SÖZ VERİLMİŞTİ'
Oğluna duyduğu özlemin gün geçtikçe arttığını, mezarını iki gün arayla ziyaret ettiğini söyleyen 4 çocuk annesi Yurdagül Güçlü'nün artık kurduğu tek bir hayal var; biricik evladının adını yaşatabilmek. Kazanın ardından kendisine söz verildiği gibi bir okul ya da parka Murat Güçlü adının verilmesini istiyor.

TV'DEN ÖĞRENDİ

Murat'ı düğününe sadece 9 gün kala yitirdiğini, son telefon görüşmesinde ise 'Davetiyelerimi dağıtıyorum' dediğini söyleyen 50 yaşındaki Güçlü, o anı "Uçak biletlerimizi almıştı. İstanbul'a gitmek için hazırlık yapıyorduk. Evde onun çok sevdiği içli köftelerden yapıyordum. Eşimin arkadaşları arayıp televizyonu açmamızı söyledi. Polis helikopterinin düştüğüne dair bir alt yazı geçiyordu. Hemen telefonunu aradık kapalıydı. Nişanlısını aradım ağlıyordu. Sonrasını hatırlamıyorum bile" diye anlatıyor. Oğluna çok düşkün olduğunu söyleyen Yurdagül Güçlü, anne-oğul olarak ilişkilerini ve oğlunun pilotluk hayalini nasıl gerçekleştirdiğini ise şöyle aktarıyor: "Sesini duymadan duramazdım. Neredeyse her gün arar, iyi olup olmadığını, yemek yiyip yemediğini sorardım. Diğer çocuklarımdan daha düşkündüm çünkü çocuk yaşta evden ayrılmıştı. Liseyi Ankara Polis Koleji'nde okumuştu ardından akademiye girdi. Mesleğinde 10 yılı, pilotlukta 4 yılı doldurmuştu. 'Anne benim için dua et pilot olmak istiyorum' dediğinde 'Etmem ya düşersen' demiştim. Ama çok cesur ve hevesliydi. Daha önce başka tehlikeler atlatmıştı ama ben sonradan öğrenirdim. İstanbul'u yukardan izlemeyi de çok sevirdi. Ölümün ardından kamerasıyla çektiği görüntüleri izledik." '

EDİRNEKAPI' ARZUSU
Yurdagül güçlü oğlunun kazadan üç gün önce bir arkadaşına 'Eğer şehit olursam beni Edirnekapı'ya defnedin' dediğini söyleyerek "O gün de aslında izinliymiş ama arkadaşının nişanına gitmek için izin gününü değiştirmiş. Onsuz yaşamak çok zor. Önceleri hepimiz ölmek istemiştik. Mezarına gittiğimde onunla konuşuyorum, hep bir şeyler anlatıyorum. Murat da benimle rüyalarımda konuşuyor. Rüyamda kocaman kollarıyla sıkı sıkı sarılıyor. Cennetteyim diyor, ben şehidim diyor. Her uçuşa çıktığında babasını arar "dua et" derdi. O gün de aramış ama babası telefonu evde unuttuğu için çağrılardan gördü. Tam geri aramak üzereyken kendi arkadaşları arayıp 'televizyonu açın' dedi" şeklinde konuştu. Kazadan bir yıl sonra kendilerine helikopterin motora benzin gitmemesi yüzünden düştüğü bilgisinin verildiğini belirten Güçlü, "Stop etmiş. Oğlum aynı zamanda dalgıçtı. İyi yüzerdi ama hiç çıkamamış helikopterden, kemeri bile bağlıymış. Gözlüğü bile kırılmamıştı. Oğlumun son halini gördüm yaralanması, kırığı çıkığı yoktu, yüzü tertemizdi. Ölüm raporunda ciğerlerinde su olduğu yazıyordu" diye konuştu.

'GÖKTE CENNETİ GÖRÜYORUM'
Anne Yurdagül Güçlü, oğlunun kazadan 3 gün önce bir arkadaşıyla yaptığı duygusal konuşmayı da paylaştı. Murat Güçlü arkadaşıyla konuşurken bir an sessizleşerek gökyüzüne bakmış ve daha sonra "Orada cenneti görüyorum" diyerek sarılmış.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tek hayali ölen oğlunun adını ölümsüzleştirmek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN