Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yarım asırlık zirve defterini buldular

Reşko Dağı'na zirve yapan dağcılar, uzun ve yorucu uğraşların ardından 1963'te bırakılan zirve defterini buldu. Tırmanışla birlikte isimlerini yazan ekip, deftere imza atıp yerine bıraktı

Giriş Tarihi: 27.8.2013
Türkiye'nin değişik illerinden gelen 35 kişilik ekip, 4168 rakımlı Reşko Dağı'na zirve yaptı. Halk oyunları eğitmeni ve doğasever Kahraman Aytan tarafından Hakkâri'de dağcılık, doğa sporları ve kültürel zenginliklerin tanıtılması amacıyla 3 günlük etkinlik düzenlendi. Bazı doğaseverler Reşko Dağı eteklerindeki doğa güzelliklerini fotoğraflarken, Hakkâri Dağcılık İl Temsilcisi Naci Ertunç, İstanbul'dan Esin Haldal, Bursa'dan Ahmet Köse, İzmir'den Raşit Adıgüzel, Hakkâri Yüksekova ilçesi Serpel Yaylası'ndan Hacı Nurettin Rendan ve 16 yaşındaki kızı Mizgin Rendan ise 4168 rakımlı Reşko Dağı'na zirve yaptı.

30 YILDIR KULLANILMAYAN ROTA

Akşam saat 21.00'de Serpel Yaylası'ndan tırmanışa başlayan 6 kişilik ekip, 2.5 saatlik tırmanıştan sonra terk edilmiş bir yayla yerinde kamp kurdu. Ertesi gün saat 05.00'te tekrar tırmanışa devam eden ekip, rehber olmadığı için bir süre değişik rota kullandı. 30 yıldır kullanılmayan doğu klasik rotasından yoluna devam eden ekip, 7 saatlik bir yürüyüşten sonra zirveye ulaşmayı başardı. Hakkâri Dağcılık İl Temsilcisi Naci Ertunç, beraberinde götürdüğü zirve defterini kullanmadan önce 1963 yılında bırakılan zirve defterini aramaya başladı. Ertunç, uzun uğraşların ardından zirve defterini bulmayı başardı. Doğu klasik rotadan zirve tırmanışını ve isimlerini yazan 6 kişilik ekip, deftere imza atarak yerine bıraktı.

SU TÜKENİNCE KAR YEDİLER

Ekip, beraberinde götürdüğü su tükendiği için kar yiyerek susuzluklarını gidermeye çalıştı. İnişten sonra havaların sıcak olması nedeniyle beraberindeki karların eridiğini fark eden ekip, bir süre de kar suyu içerek yaylaya indi. Zirve çıkışı esnasında çok sert bir rüzgârla karşı karşıya kalan ekip, hızlı bir şekilde inişe geçti. 5 saatlik bir yürüyüşten sonra Serpel Yaylası'nda kurulan kamp alanına ulaşmayı başardıklarını ifade eden Hakkâri Dağcılık İl Temsilcisi Naci Ertunç, Reşko Dağı tırmanışı etkinliğini hazırlayan Kahraman Aytan'a teşekkür ederek, dağcılara Hakkâri'ye gelerek zirve yapmaları çağrısında bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yarım asırlık zirve defterini buldular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN