İki ilde butona basan şiddeti durdurdu

Giriş Tarihi: 2.9.2013

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın Bursa ve Adana'da 10 aydır uyguladığı projede panik butonu cihazının verildiği biri erkek 80 mağdur şiddetten korundu. Yetkililere göre sonuçlar tatmin edici ancak yeterli değil...

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı Kadının Statüsü Genel Müdürü Özlem Bozkurt Gevrek, Elektronik Destek Butonu Sistemi kapsamında 10 ay önce başlattıkları projenin, Bursa ve Adana'da uygulanmaya devam edildiğini söyledi.

24 SAAT MOBESE TAKİBİ
"Güvenlik butonu"ndan, Bursa ve Adana'da 80 şiddet mağdurunun yararlandığını belirten Gevrek, şöyle devam etti: "Şiddet mağdurları, sistemden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının kararıyla yararlanabiliyor. Mahkemenin, 'güvenlik butonu' verilmesi yönünde karar verdiği şiddet mağdurlarına, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerinde (ŞÖNİM) eğitim veriliyor. Sistemin aktive edilmesinden sonra şiddete mağduru, hayati tehlike hissettiği anda butona basıyor. Bu çağrının ardından günün 24 saat hizmet veren Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu (MOBESE) aracılığıyla konum tespiti yapılıyor. Mağdura sesli olarak ulaşılıyor ve 'Yanlışlıkla mı bastınız, yoksa hayati tehlike var mı?' diye soruluyor. Hayati tehlike olması halinde yeri belirlenen mağdura en yakın polis ekipleri en kısa sürede ulaşıyor. Cihazda, konuşamayan kadınlar için mesaj butonu da bulunuyor."

ADANA'DA BİR ERKEK DE VAR

-"Butona, şiddet dışındaki olaylar için de basıyorlar" Gevrek, sistemden faydalanan erkeğin, Adana'da yaşadığı bilgisini vererek, uygulamanın, şiddeti önlemede caydırıcılığının önemli olduğunu anlattı. Projeyle ilgili tatmin edici sonuçlar elde ettiklerini ancak bunu yeterli görmediklerini vurgulayan Gevrek, "Sistemden yararlanan 80 kişiye şimdiye kadar bir saldırımı girişimine rastlanmadı" ifadesini kullandı. Mobil telefon ve elektronik bileklik gibi sistemlerin de hayata geçirilmesi amacıyla çalışma yürütüldüğüne işaret eden Gevrek, şiddet mağdurlarının zaman zaman yanlışlıkla veya başka bir olay için de butona bastığını dile getirdi.

200 ERKEĞE PSİKOLOJİK TEDAVİ

Emniyet birimlerinin, tüm müracaatları titizlikle takip ettiğini ve şiddet dışındaki olaylar için yapılan başvurulara da müdahalede bulunduğunu kaydeden Gevrek, mağdurun, sistemi sadece mevcut amacı için kullanması yönünde uyarıldığını bildirdi. Öte yandan Gevrek "Eşime şiddet uyguluyorum. Çok pişmanım diyen 200 erkeğe de psikolojik tedavi verildiğini söyledi.

'ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞI ETKİLİ'
Özlem Bozkurt Gevrek, hem kadına yönelik hem de aile içi şiddette alkol ve madde bağımlığının büyük etkisi bulunduğuna dikkati çekti. Şiddet uygulayanların eğitim düzeyinin de önemli ölçüde düşük olduğunu söyleyen Gevrek, şunları kaydetti: "Toplumun, küçük yaştaki çocukların eğitilmesi, farkındalık oluşturulması, alkol ve madde bağımlığıyla ilgili rehabilitasyon çalışmalarımız var" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
İki ilde butona basan şiddeti durdurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN