Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Do you speak English?

22 yıldır İskoçyalı öğretim görevlisiyle evli olan Jilda Clark, İngilizce öğrenimle yüksek lisans yapıp uzun yıllar yabancı dil eğitimi vermesine rağmen "İngilizce dilbilgisi yetersiz" bulunarak oturum izni alamadı

Giriş Tarihi: 4.9.2013
İstanbul Üsküdar'da yaşayan, Türk vatandaşı İngilizce öğretmeni Jilda Baronyan Clark, 22 yıldır İskoçyalı öğretim görevlisi Dr. Philip Clark'la evli olmasına rağmen İngiltere'ye yaptığı oturum başvurusuna ret yanıtı aldı. İstanbul Üniversitesi (İÜ) İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu olan, Boğaziçi Üniversitesi'nde (BÜ) yüzde yüz İngilizce öğrenimle yüksek lisans yapan ve halen uzun yıllardır uluslararası bir kolejde yabancı dil eğitimi veren Baronyan'ın vize başvurusu "İngilizce dilbilgisi yeterliliğinizi ispatlayacak yeterli kanıtınız yok" denilerek kabul edilmedi. Çocuklarını ağustosta İskoçya'ya gönderen Baronyan "Yaşadığım olay şaka gibi. Bir an önce çocuklarıma kavuşmak istiyorum" dedi.

'GEREKÇE ÇOK KOMİK'
Baronyan ile Clark, 1988'de Beyoğlu'nda Hollanda Konsolosluğu'nun bahçesinde bulunan kilisede tanıştı. Çift, 1991'de İstanbul'da evlendi. Clark'ın evlendikten sonra yaptığı Türk vatandaşlığı başvurusu 2001'de kabul edildi. Clark, şu an Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nde öğretim görevlisi. Çift, geçen yıl çocukları Brendan (17) ve Ellidh'in (12) eğitimi için İskoçya'ya yerleşmeye karar verdi. Gerekli evrakı tamamlayan çift, İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosluğu'na başvurdu. Taşınmaya kesin gözüyle bakan çift, iki çocuğu ve ev eşyalarını İskoçya'ya gönderdi. İşlerinden istifa etti. Ancak Birleşik Krallık Sınır Dairesi'nin (UKBA) cevabı çifti şok etti. İddiaya göre; UKBA, hayatının son 30 yıldan fazlasını İngilizce ile geçiren Baronyan'ın başvurusunu "İngilizce yeterliliğini ortaya koyacak yeterli kanıt olmadığı" gerekçesiyle reddetti. Baronyan, kayınpederinin İskoçya'daki ikametgâhına, BÜ ve İÜ diplomalarına ve transkriptlere rağmen gelen yanıta isyan ediyor. Baronyan "Bu gerekçe çok komik. Hâlâ inanamıyorum. Bir an önce çözüme kavuşmasını diliyorum. 12 Ağustos'ta çocuklarım İskoçya'ya gitti ve beni bekliyorlar. Her akşam ağlayarak bana 'Anne neden gelmiyorsun. Neden sana vize vermiyorlar" diye soruyorlar. Onların bana ihtiyacı var" dedi. Clark ise "Neden böyle oluyor anlamıyorum. Dikkatsizlikten kaynaklı bir hata mı, kasıt mı bilmiyorum. Eşim İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Bu ne demek? Charles Dickens, Shakespeare okumak demek. Eşim yüzlerce İngilizce kitap okudu. İngilizce bilmemesi mümkün mü? Bize bu yapılıyorsa başkalarına kim bilir neler yapılıyordur? Kimse böyle mağdur edilmemeli" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Do you speak English?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN