Vücudunun yüzde 80'i yandı, artık üniversiteli

Konya'da 18 kişinin öldüğü yurt faciasında vücudunun yüzde 80'i yanan Fatma Özbağrıaçık yılmadı, açık liseyi bitirdi ve üniversiteyi kazandı

Giriş Tarihi: 4.9.2013
Konya'nın Taşkent ilçesine bağlı Balcılar beldesinde 5 yıl önce özel bir vakfa ait olan 3 katlı kız öğrenci yurdu, sabaha karşı 04.00'da LPG tankından sızan gazın elektrik kontağı sonucu patlamasıyla yerle bir oldu. 16'sı öğrenci 2'si öğretmen 18 kişinin can verdiği faciada 28 öğrenci de yaralandı. Kurtulanlar arasında, elektriği açmak için düğmeye basınca patlamaya neden olan Fatma Özbağrıaçık vardı. Faciada kuzenini kaybeden ve o dönemde 16 yaşında olan genç kızın vücudunun yüzde 80'i yanmıştı. Yürüyemiyor ve ellerini kullanamıyordu.

'DÜN GİBİ HATIRLIYORUM'
5 yılda 20'yi aşkın ameliyat geçiren genç kız, "Her şeyimi ona borçluyum" dediği fizyoterapisti Ahmet Bayrak'ın desteğiyle önce ayağa kalktı ardından da ellerini kullanmaya başladı. Halen Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde fizik tedavilerini sürdüren genç kızın vücudunun büyük bölümünde yanık izleri bulunuyor ve yüzde 64 engelli raporu var. Son ameliyatını ise geçtiğimiz ay bacağından oldu. Fakat Fatma tüm bu zorluklara rağmen açık liseye kaydını yaptırdı. Sağ elinden ameliyat olduğunda sol eliyle, sol elinden ameliyat olduğunda ise sağ eliyle çalışıp başarıyla mezun olan genç kız bu yıl da Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi sosyoloji bölümünü kazandı. Aradan geçen 5 yıla rağmen faciayı dün gibi hatırladığını anlatan 21 yaşındaki Fatma Özbağrıaçık şöyle konuştu: "Gaz kokusu geldiğini fark edince yemekhaneye gittik. Işığı açıp ocağı kontrol ettim. Ardından ışığı kapatmak için tekrar düğmeye bastığım anda büyük bir patlama oldu. 2-3 metre ileriye fırladım. Yüzüm kollarım, bacaklarım her yerim yanmıştı. 53 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra gözlerimi açtım. Çok zor günler geçirdim. Psikolojik destekle o günleri aştım" dedi. Fizyoterapist Ahmet Bayrak ise "Geldiğinde her yeri yanıklar içerisinde ve iki bacağı 90 derece kasılmış durumdaydı. Parmakları birbirine yapışmıştı. O gün onu görenler bırakın üniversiteyi kazanmayı yaşayacağını bile tahmin edemezdi. Ama önce yürüdü, sonra da eğitimini tamamladı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vücudunun yüzde 80'i yandı, artık üniversiteli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN