Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Boğaz'ın kurtarıcısı denize veda etti ve...

Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri'nde müdürken Boğaz güvenliği için önemli hizmetlerde bulunan Hücum Tulgar, Bodrum'da denize girerken fenalaştı. Ertesi gün öldü

Giriş Tarihi: 5.9.2013
Boğaz'ın güvenliği için sayısız başarılara imza atan ve uzun süre Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri'nde Genel Müdürlük yapan Hücum Tulgar, 62 yaşında vefat etti. Geçirdiği mide kanamasının ardından karaciğer yetmezliği teşhisi konan Tulgar'ın oğlu Gurur Tulgar bir gün önce babasıyla yüzdüklerini belirterek "Babamın vefatı çok ani oldu.Hala inanamıyorum" dedi.

VARYAG'I BOĞAZ'DAN GEÇİRDİ

Hücum Tulgar, 1997-2002 arasında Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü görevini yaptı. Deniz hukuku camiasının duayenlerinden Tulgar Türkiye Jokey Kulübü Yönetim Kurulu üyeliği de yaptı. . Ankara doğumlu Tulgar, 1974'de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 1997'de Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür olarak atandı. BM Denizcilik Örgütü'nde ülkesini temsil etti. Göreve geldiğinde Boğaz'daki kazaların önüne geçebilmek için VTS kulelerini kurdu, bu sayede gemiler radar sistemiyle denetlenmeye başladı, kazalar azaldı. Tulgar'ın hafızalara kazanan bir çalışması da 2001 yılında Çin Halk Cumhuriyeti'nin, Ukrayna'dan satın aldığı uçak gemisi olarak tasarlanan dev yüzen kütle "Varyag"ın Boğaz'dan geçisini sağlaması oldu. Tulgar, Boğaz'ın 700 metre ile en dar riskli bölgesi olan Aşiyan ile Kandilli arasından Varyag'ın başarıyla geçmesini sağladı. Tulgar'ın bir tutkusu da atlardı. Dostlarına ona at sevgisini babası Fethi Tulgar'ın aşıladığını söylerdi. 2001'de TJK Asil Üyesi oldu. TJK Yönetim Kurulu Genel Sekreterliği yaptı. Yüksek Komiserler Kurulu Üyeliği görevinde de bulunmuştu. King Arthur, Kalamış ve Kuşadası adlı yarış atları önemli yarışlarda başarılara imza atmıştı.

SİNSİ HASTALI ĞI FARK EDEMEDİ
Hiçbir rahatsızlığı olmayan Tulgar aniden mide kanaması geçirdi. Doktoru, karaciğerinde yetmezlik olduğunu söyledi. Bir gün önce eşi Tülin ve oğlu Gurur ile Bodrum'daki yazlıklarında denize girerken, 3 Eylül'de aniden rahatsızlandı ve kaldırıldığı hastanede vefat etti. Oğlu Grur Tulgar "Babamın ölümü çok ani oldu. 24 Ağustos'ta kız arkadaşım Şeyma Atıgan ile İzmir'de nışanlandım. Babam, annem hep yanımdaydı. Mutluluğumu paylaştılar. Ama babamı kaybetmem o kadar ani oldu ki ne söyleyeceğimi bilmiyorum. Doktorları, hastalığının çok sinsi ilerlediğini bu nedenle anlayamadığımızı söylüyor" dedi. Hücum Tulgar için bugün 11.00'de Veliefendi Hipodromu Şeref Tribünü'nde tören yapılacak. Ardından Ataköy 5. Kısım Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından Bakırköy Mezarlığı'nda toprağa verilecek.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boğaz'ın kurtarıcısı denize veda etti ve...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN