Ölene kadar burdayım demişti, sözünü tuttu

1992'de Erzincan Depremi sonrası yardım için geldiği Türkiye'ye hayran kaldı. 2004'te emeklilik sonrası Doğubayazıt'a yerleşti. Çay ocağı açtı. "Ölene kadar burdayım" diyen Hollandalı doktor yaşamını yitirdi

Giriş Tarihi: 5.9.2013
Hollandalı doktor Bertıl Sanders 1992'de Erzincan'da yaşanan depremden sonra yardım için Türkiye'ye geldi. Ağrı Doğubayazıt'a hayran kalarak buraya yerleşen Hollandalı yardımsever, İshakpaşa Sarayı manzaralı çay bahçesi işletmeye başladı. "Ölene kadar buradayım" diyen Sanders, işlettiği çay bahçesinde âşık olduğu toprakları seyrederken öldü. Sanders'ın öyküsü, filmlere taş çıkartacak türden. Çok sevdiği eşini evliliklerinin daha dördüncü yılında kaybeden Sanders bir daha evlenmedi. 1992'de Erzincan'da yaşanan 6.8 büyüklüğündeki deprem felaketini televizyondan izleyen Sanders, görüntülerden çok etkilendi. 600 kişinin öldüğü depremin ardından felaketzedelere para yardımında bulunmak için Erzincan'a gelen Sanders, bugünkü değeriyle 20 bin euroyu depremzedelere ulaştırdı. Hollandalı yardımsever, Yılmaz Güney'in "Yol" filminde görüp etkilendiği Doğubayazıt'ı merak ederek Erzincan'dan oraya gitti. İlçenin ve bölgenin kültür ve tarihine de merak saran Sanders, Nuh'un gemisinin o bölgede olduğunu öğrendi. Sanders, "Buralara gelmişse, mutlaka bir bildiği vardır" diyerek ilçeye yerleşmeye karar verdi. 2004'te emekli olduktan sonra tası tarağı toplayıp geldiği Doğubayazıt'ta "Lalezar Camping" isimli işletme açan Hollandalı Sanders, zamanının tamamını çay bahçesi, çocuk oyun parkı ve aile kamp alanlarının bulunduğu işletmede geçirmeye başladı.

SANDALYEDE KALDI

25 Haziran 2009'da Sabah gazetesinde yayınlanan röportajında "Burada öyle çocuklar vardı ki hiç salıncakta sallanmamıştı. O çocuklar artık burada istedikleri kadar eğlenebiliyor" diyen Bertıl Sanders, halkla iç içe olmak için Kürtçe bile öğrendi. Sanders'ın hayatı 66 yaşında yine Doğubayazıt'ta son buldu. Geçen pazartesi günü, işlettiği campingin İshakpaşa Sarayı manzaralı çay bahçesinde oturuyordu. Bir süre sonra garson, Sanders'ı oturduğu yerde hareketsiz görünce yanına gittiğinde öldüğünü anladı.

HALKIN BARIŞ ELÇİSİ
Cesedi otopsiye gönderilen Sanders'ın yapılan ilk incelemede kalp krizi geçirdiği belirlendi. Aşık olduğu toprakları seyrederken yaşama veda eden Sanders'ın ölüm haberini alan Doğubayazıtlılar, büyük üzüntü yaşadı. İlçe halkının barış elçisi olarak gördüğü Bertıl Sanders'in Doğubayazıt'ta mı yoksa Hollanda'da mı toprağa verileceği henüz belli değil.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölene kadar burdayım demişti, sözünü tuttu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN