Tersine beyin göçü meyvesini veriyor

Giriş Tarihi: 7.9.2013

Tersine beyin göçü projesiyle Türkiye'ye dönen 25 bilim insanından biri olan Doç. Dr. Serdar Durdağı, kanser ve AİDS'e çözüm olabilecek bir ilaç geliştirdi

TÜBİTAK'ın "tersine beyin göçü" projesiyle ülkesine dönen Türk bilim insanı Doç. Dr. Serdar Durdağı, 22.36 kodu verilen proje kapsamında iki yıl boyunca AIDS ve kanser hastalığına çözüm olacağı düşünülen bir ilaç üzerine bilimsel çalışma yapacak.

25 PROJE SEÇİLDİ

Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümü'nü bitirip Bilkent Üniversitesi'nde yüksek lisans yaptıktan sonra AB ve Kanada'dan destek gören ve çalışmalarını Almanya ile Kanada'da sürdüren 35 yaşındaki Durdağı, geçtiğimiz günlerde ülkesine dönen 25 bilim insanından biri oldu. Türkiye'de Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğretim üyeliği yapacak olan Durdağı, nanomalzeme olarak değerlendirilen Karbon 60 molekülüyle, HIV virüsünü bloke etme konusunda olumlu sonuç aldı. Kansere de etkili olabileceği öngörülen ilaç için deneylere başlanmadı ama buluş bilim dünyasında büyük heyecan yarattı. Durdağı, ilacın sadece kanserli hücreleri hedeflemesini sağlamaya çalıştıklarını belirtti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tersine beyin göçü meyvesini veriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN