Doktor gülünce hasta daha kolay anlatıyor

Hastalar, güler yüzlü doktorlara daha kolay açılıyor. Doktorlar da bir tebessümün dahi tedavi sürecine olan katkısına işaret ediyor

Giriş Tarihi: 9.9.2013
Hastalar, güler yüzlü, sempatik ve esprili doktoralara sağlık sorunlarını daha rahat anlatıyor. Doktorların gözlem ve tespitleri de bunu doğrular nitelikte. Sempati Psikolojik Danışmanlık ve Hipnoterapi Merkezi psikolog doktoru Ramazan Özarslan, hastaların genelde güler yüzlü doktorlara muayene olmayı tercih ettiğini kayderek, "Doktorun hasta ile ilk karşılaştığındaki güler yüzlü hali hastayı rahatlatıyor. Hastadaki 'Bir hastalık çıkarsa benim halim ne olur' korkusunu yeniyor. Hasta kendini rahat hissediyor. Doktor hasta ilişkilerinde hastalığı tespit etme adına çok önemli bir durum bu. Doktorun gergin olması hastayı da gerginleştiriyor. Hasta rahatsızlığını anlatamıyor" diye konuştu.

AKRABA GİBİ YAKLAŞIRIM

Manavgat Sağlık Derneği (MASADER) Başkan Yardımcısı Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Emin Canan da ameliyata girecek olan hastalarını rahatlatmak için her zaman bir yakını gibi içten davranmaya özen gösterdiğini belirterek şöyle devam etti: "Ameliyata girecek olan hastalar, ameliyat esnasında başıma bir şey gelir mi diye genelde gergin olur. Doktorun gözünün içine bakar. Doktorun yüz hatları ve sözleriyle hastasını rahatlatması gerekir. Çoğu zaman da tatlı bir tebessüm ve arkadaşca bir söz bunu sağlamak için yeterli olur."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doktor gülünce hasta daha kolay anlatıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN